۳۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۹
عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:

حضور رژیم صهیونستی در منطقه به نفع هیچ دولتی نیست

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: پیام ما به جمهوری آذربایجان و دیگر کشورهای همسایه این است که اجازه ندهند که رژیم اشغالگر قدس که قصدی جز برهم زدن امنیت منطقه ندارد، در درون آن کشورها نفوذ کند.

عباس مقتدایی، نماینده مردم اصفهان در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری سلامت؛ درباره وضعیت سیاسی امنیتی در قره باغ اظهارکرد: موضع ایران درباره منازعه ارمنستان و آذربایجان مبتنی بر یک مبنای پذیرفته شده حقوقی، اخلاقی و مبتنی بر دیدگاه‌های اسلامی‌ است، ما معتقدیم حاکمیت هر یک از کشورها باید به رسمیت شناخته شود. بنابراین مقام معظم رهبری با اتکای به همین اصل اساسی پذیرفته شده که در حقوق بین‌الملل جایگاه دارد اعلام کردند که سرزمین‌های اشغالی باید به صاحبان اصلی برگردد.

وی ادامه داد: آنچه که الان در طرح صلح بین ارمنستان و آذربایجان مورد توجه قرار گرفت و زمینه صلح شد مبتنی بر همین رویکرد است. ما این موضع اصولی را در سطح سیاست خارجی نیز دقیقا دنبال کرده‌ایم. معاون وزیر اموز خارجه ما پیام صریح و واضحی را برای بالاترین مقامات ارمنستان و مسئولان آذربایجان برده است و در مذاکراتی که با دو طرف داشته‌ایم، مواضع اصولی جمهوری اسلامی ‌ایران را نیز تشریح کرده‌ایم.

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس توضیح داد: یکی از مواضع اساسی و بنیادین جمهوری اسلامی ‌ایران عدم پذیرش ناامنی در مرزها است، به همین جهت هم هشدار داده‌ایم که اگر گروه‌های فرصت طلب و تروریستی به مرزهای ایران نزدیک شوند با قاطعیت برخورد خواهیم کرد.

وی اضافه کرد: ایران از توان بالایی برای حمایت و پاسداشت از امنیت داخلی خود برخوردار است و ایجاد ناامنی و انجام اقدامات ضدامنیتی را نیز با جدیت به عنوان یک مطالبه عمومی ‌دنبال می‌کنیم و اجازه نخواهیم داد مرزهای آرام ایران به مرزهای ناامن تبدیل شود.

مقتدایی در پاسخ به این سوال که آیا اهتزاز پرچم رژیم صهیونیستی در آذربایجان را نفوذ این رژیم در آذربایجان می‌دانید، اظهار کرد: رژیم اشغالگر قدس در طول سالیان گذشته همواره تلاش کرده است تا به مرزهای جمهوری اسلامی ‌ایران و حتی به درون کشور نفوذ کند اما واقعیت آن است که نتوانسته‌اند به اهداف خود برسند. امروز در سطح دولت‌ها هم اگر اقداماتی به نفع آنان انجام شده است با خواست ملت‌ها متفاوت است.

نایب رئیس اول کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: آنچه که در آینده ماندگار است خواست ملت‌ها است نه دولت‌هایی که ممکن است در ادوار مختلف تغییر کنند. پیام ما به جمهوری آذربایجان و دیگر کشورهای همسایه این است که اجازه ندهند که رژیم اشغالگر قدس که قصدی جز برهم زدن امنیت منطقه ندارد، در درون آن کشورها نفوذ کند.

وی تاکید کرد: هرگونه نفوذ رژیم اشغالگر قدس را در دولت‌ها به عنوان یک اقدام خصمانه بر ضد جمهوری اسلامی ‌ایران تلقی می‌کنیم.

خبرنگار: سید علیرضا ریاض

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments