۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۸

«حریدیم» بذر فروپاشی اسرائیل از درون

یونی بن مناخیم تحلیلگر صهیونیست با انتشار کاریکاتوری در صفحه خود در توییتر سفر نتانیاهو به الخلیل را آخرین تلاش‌های نتانیاهو برای کسب آرای شهرک نشینان صهیونیست قلمداد کرده است.

به گزارش گروه ‌بین‌الملل طبنا(خبرگزاری سلامت)، این در حالی است که ایهود باراک که بر خلاف انتخابات چند ما گذشته این بار عزم خود را برای ورود به کنست جزم کرده است نتانیاهو و راست صهیونیستی را متهم کرد، اصول اساسی صهیونیسم را به طور کامل فراموش کرده است امری که باعث خواهد شد ما شرایط سیاسی مشابه به ترکیه (پشت کردن به اتاتورکیسم) و مجارستان پیدا کنیم.

مشاور عامیر پرتز هم در گفتگویی با رسانه‌ها اعتراف کرد اسرائیل به شکل دموکراتیکی در حال تفکیک شدن است.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان خطرناکترین چالشی که رژیم اسرائیل در حال حاضر از آن رنج می‌برد، مشکل هویت است و همین امر باعث شد تا در کمتر از یک سال دو بار کنست اسرائیل منحل شده و انتخابات زودرس اعلام شود.

در توضیح این مشکل همین جمله کافی است که بگوییم ، بر اساس آمارهای منتشر شده ، این روزها بر شمار جامعه حریدیم که صرفا برای کسب در آمد و مستمری به فلسطین اشغالی آمده و بر اساس معتقداتشان، اسرائیل مشروعیت وجودی نداشته و هرگز نباید در آن وظیفه ای از جمله در ساختار نظامی‌آن پیدا کرد افزوده می‌شود.

شاید همین امر باعث شد تا نتانیاهو برای کسب آرای آنها و اطمینان دادن به این صهیونیستها درباره عدم الزام خدمت نظامی‌برای آنان به الخلیل به عنوان پایگاه افراطی ترین آنها سفر کرد.

نتایج آخرین انتخابات برگزار شده در فلسطین اشغالی نشان داد، اسرائیل همچنان زیر سایه سنگین احزاب راستگرای افراطی قرار دارد، امری که باعث شده است جریان‌های سکولار صهیونیست که خود را مؤسس و بنیانگذار ایده اسرائیل می‌دانند به شدت احساس خطر کرده و آنرا بزرگترین تهدید برای هویت و ساختار رژیمشان اعلام می‌کنند.

شاید همین امر هم باعث شد تا بنی گانتز(گانتس) رئیس ائتلاف آبی سفید علنا اعلام کند اولین هدف آنها تشکیل دولتی با اکثریت سکولار است بعد از آن مشخص خواهد کرد که چه طیف‌هایی از راستگرایان می‌توانند وارد ساختار ائتلاف دولتی شوند.

روابط بین احزاب دینی که خود طیف بزرگی را تشکیل می‌دهند با سکولارها به پیش از تاسیس رژیم غاصب صهیونیستی باز می‌گردد ، زمانی که سکولارها برای بالا بردن سریع جمعیت یهودیان در فلسطین اشغالی یهودیان حریدیم را که با اصول صهیونیسم به طور کامل مخالف بودند تطمیع کرده و با قول اعطای مستمری مادام العمر و معافیت از خدمت سربازی پای آنان را به فلسطین کشاندند.

تا چندی پیش این روابط صرفا در قالب نفی دولت اسرائیل در عین بهره مندی از منافع آن از یک سو و استفاده از توان زاد وولد و قدرت جمعیتی در سوی دریگر بین دو طرف استوار بود، اما طی یک دهه گذشته به تدریج شاهد آن هستیم هر یک از دو طرف سعی در ربودن ابتکار عمل از دست دیگری و قبضه کردن اوضاع است.

در شرایطی که حریدیم‌ها به عنوان منتهی الیه راستگرایان اسرائیل معافیت از خدمت سربازی را حق خود از زمان تاسیس رژیم صهیونیستی می‌دانند ، سکولارها آن را نوعی باج گیری و سوء استفاده سیاسی توصیف می‌کنند.

به زبان آمار دین گرایان در رژیم اسرائیل حدود ۱۸ درصد هستند در حالی که برخی دیگر از ارزیابی‌ها هم آن را ۲۰ درصد اعلام می‌کنند این به آن معنی است که نوعی برابری بین حریدیم‌های افراطی که مخالف مشارکت در حمایت از صهیونیسم هستند و دین گرایان ناسیونالیست که موضع حمایتی نسبت به صهیونیسم دارند وجود دارد.

حال اگر به ارقام مرکز آمار رژیم صهیونیستی که یک مرکز رسمی‌به شمار می‌رود، استناد کنیم، حریدیم‌ها تا سال ۲۰۴۰ بیش از ۲۰ درصد از جامعه رژیم اسرائیل را به خود اختصاص داده و این رقم در سال ۲۰۶۵ به ۳۲ درصد خواهد رسید به این معنی است که در داخل رژیم صهیونیستی ساختاری با حمایت این رژیم در حال گسترش است که به هیچ عنوان حاضر به انجام هیچ اقدامی‌در حمایت از رژیم صهیونیستی نبوده و تنها وظیفه خود را مطالعه تورات می‌داند.

به بیانی واضح‌تر تا چند صباحی دیگر یک سوم از جامعه صهیونیستی به شکلی طفیلی وار تنها از خدمات رژیم صهیونیستی بهره مند شده و هیچ وظیفه را برای خود در قبال این رژیم قائل نیست.حال آیا این معضل که تا کنون دو بار منجر به فروپاشی کنست رژیم صهیونیستی شد می‌تواند زمینه فروپاشی کامل این رژیم را هم فراهم کند؟

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x