۲۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۸
روزنامه الاخبار:

حذف فیزیکی سردار سلیمانی نقشه‌های رژیم صهیونیستی در سوریه را محقق نکرد

یک روزنامه عرب‌زبان با بیان اینکه همکاری‌های میان ایران و سوریه با وجود ترور سردار سلیمانی ادامه دارد، نوشت:حذف فیزیکی فرمانده سپاه قدس، نقشه‌های اسرائیل را برای مواجهه با جبهه مقاومت محقق نکرد.

به گزارش گروه بین‌الملل طبنا(خبرگزاری سلامت)، روزنامه الاخبار چاپ لبنان در گزارشی نوشت: طولی نکشید  که اسرائیل فاش کرد امیدهایش ناامید شده و ارزیابی‌هایش درباره مرحله بعد از ترور سردار (شهید) قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی‌همچون گذشته اشتباه بوده است.

طبق این گزارش، ایران از سیاست و خط مشی هسته‌ای خود بازنگشته و گزینه‌های راهبردی اش همچنان روی میز هستند. علاوه بر این، قدرت محور مقاومت بیش از پیش افزایش یافته، در آن اختلال به وجود نیامده یا روند رو به رشد آن متوقف نشده است. پیروزی‌های ارتش سوریه و متحدانش علیه گروه‌های تروریستی در منطقه ادلب نشان می‌دهد همکاری ای که در گذشته مستحکم دنبال می‌شد، همچنان و در منطقه درگیری نیز ادامه دارد.

این‌ روزنامه عرب‌زبان می‌نویسد: موفقیت‌های میدانی و سیاسی ارتش سوریه و متحدانش نقشه‌های دشمن را درباره اینکه بتواند اهداف و آرمان‌های جبهه مقاومت  را تغییر دهد، نقش بر آب کرد.

در این گزارش همچنین آمده است: منافع گزینشی و داخلی ممکن است به طور نسبی مورد توجه رسانه‌های اسرائیلی در راستای پوشش منطقه‌ای باشد، اما این به آن معنا نیست که از پوشش وضعیت نهادهای امنیتی، نظامی‌و سیاسی  سر باز زنند. این موضوع در میان مفسران تحولات منطقه مشهود است، چه اینکه  «رون بن یشای»  تحلیلگر نظامی‌روزنامه یدیعوت آحارونوت فاش کرد در میان نهادهای سیاسی و امنیتی تل‌آویو ناامیدی از مواجهه با قدرت محور مقاومت موج می‌زند، آن هم در حالی که مشاهده کردند ارتش سوریه و متحدانش چگونه توانسته‌اند مقابل نیروهای مورد حمایت ترکیه ایستادگی کنند.

الاخبار نوشت: سرخوردگی و ناامیدی مقامات سیاسی و امنیتی اسرائیل به این دلیل است که آنها امیدوار بودند با حذف (فیزیکی) سلیمانی و فشارهای اقتصادی بتوانند روزنه امیدی برای تجدیدنظر تهران در سیاست‌های منطقه‌ای به ویژه در سوریه ایجاد کنند، ولی ادامه همکاری میان تهران و دمشق موجب شد تا آمال و آرزوی اسرائیلی‌ها دود شود و آنها بیش از پیش نگران تحولات آینده باشند.

روزنامه لبنانی در ادامه گزارش خود می‌نویسد: فارغ از ارزیابی‌های سطحی و گزارش‌های اشتباهی که موجب شده است تا این ارزیابی‌ها شکل بگیرد، تل‌آویو خوب دریافته که فعالیت‌های نیروی قدس همچون زمان حضور سردار سلیمانی با قدرت دنبال می‌شود و ترور فرمانده نتوانسته است نیروی قدس را از فعالیت‌های خود بازدارد.

بن یشای در ادامه تحلیل خود تأکید کرد ایران همچنان به اقدامات خود در جبهه شمال در سه محور ادامه می‌دهد:

۱- ایجاد ظرفیت‌های لازم برای ضربه زدن به نیروهای ارتش اسرائیل در مرزهای جولان و آماده کردن راه‌های نفود به اسرائیل با هدف بمب‌گذاری یا حمله به  شهرک‌ها و پایگاه‌های نظامی.

۲- انتقال جنگ‌افزارهای پیشرفته به متحدان خود در سوریه.

۳- تولید موشک‌های  نقطه زن برای استفاده از آنها در هرگونه درگیری علیه اسرائیل. تل آویو این اقدام نیروی قدس را بالاترین خطر برای خود می‌داند.

الاخبار نوشت که این تحلیلگر رژیم‌ صهیونیستی با استناد به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی‌در زمینه پیشرفت‌های هسته‌ای ایران مدعی شد تهران در مدت چند هفته می‌تواند به سلاح اتمی‌دست یابد. ادعای وی با ارزیابی‌های بخش اطلاعات نظامی‌ارتش رژیم صهیونیستی مطابقت دارد که اعلام کردند ایران با این هدف در حال دستیابی به سلاح اتمی‌است تا از راه اتحادیه اروپا به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا برای بازگشت به توافق هسته‌ای فشار وارد کند.

این روزنامه عرب‌زبان نقشه‌های رژیم صهیونیستی را درباره منطقه نقش برآب توصیف کرد و نوشت: سناریوی تل‌آویو از تقابل منطقه که در گزارش سالانه بخش اطلاعات نظامی‌ارتش اسرائیل نیز منتشر شده، این بود که پس از مواجهه ارتش ترکیه و متحدانش با ارتش سوریه، ترکیه می‌تواند پیشرفت‌های زیادی به دست آورد؛ این پیشرفت‌ها می‌توانست به افزایش قدرت مانور ارتش اسرائیل در جنوب سوریه منجر شود و جبهه بازی را مقابل آنها برای صف‌آرایی در مواجهه با مقاومت بگشاید.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments