۰۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۴
عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس:

حذف ارزهای ترجیحی به نفع کشور است؟!

عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: باید با حذف ارزهای ترحیجی و واقعی شدن قیمت ها از فسادهای مدیریت شده جلوگیری کنیم.

علی بابایی کارنامی، نماینده مردم ساری و میاندورود در خانه ملت در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری سلامت؛ در پاسخ به این سوال که یارانه های زیادی در بخش های مختلف به صورت درست یا نادرست در حال پرداخت است، آیا نمی‌توان تمام این یارانه‌ها را به صورت متمرکز به گروه‌های هدف پرداخت کرد، افزود: تصمیم گیری درباره تک نرخی کردن ارز در همین راستا انجام شده است.

وی ادامه داد: باید ارز ترجیحی برای آزادسازی قیمت ارزها جایگزین شود تا عرضه و تقاضا تعادل پیدا کنند و بازار به ثبات برسد. اینها از اصولی است که در تمام اقتصادهای دنیا قبلا استفاده شده است.

بابایی کارنامی ادامه داد: باید نرخ دستوری ارز حذف شود و زمانیکه این اتفاق در بودجه و کشور بیفتد می‌توانیم به مرور شاهد اتفاقات بهتری در اقتصاد کشور باشیم. به هر حال این اقدام هم موافق و مخالفانی دارد. بخشی می گویند که شاید مجبور باشیم به برخی از کالاهای اساسی ارز ترجیحی بدهیم ولی ما اعتقاد داریم کشور به این پختگی رسیده است که مردم و کشور بتوانند عرضه و تقاضا را اداره کنند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: خود مردم بهترین قاضی هستند و اگر ثبات را به بازار برگردانیم فکر می کنم که مردم بتوانند تصمیمات بهتری بگیرند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این اتفاق منجر به ایجاد موج جدید گرانی در سال آینده نخواهد شد، اضافه کرد: اگر رسانه ها و افکار عمومی و صدا و سیما همه کمک کنند که واقع بینانه تصمیم‌گیری شود، شک ندارم مردم همکاری خواهند کرد.

بابایی کارنامی اظهار کرد: مگر امسال مردم کم فشار اقتصادی را تحمل کردند، مردم امسال از دو ابربحران عبور کردند، مردم بحران کرونا که اقتصاد کشور را دچار آسیب کرده همزنان تحریم ها و همچنین بی‌تدبیری مدیران را تحمل کردند.

رئیس فراکسیون کارگری مجلس یازدهم افزود: ما می‌خواهیم یک سیاست متوازن و متناسب با آن چیزی که حق مردم طبقات پایین است را اجرا کنیم و به نظرم مردمی که از کنار بحران هایی به این بزرگی عبور کردند، می توانند در اجرای چنین سیاست هایی نیز کشور را همراهی کنند. متاسفانه اشرافی‌گری از آن چیزی که در سیاست‌های بد سال های گذشته اتفاق افتاده نشات گرفته است.

بابایی کارنامی گفت: براساس گزارش کمیسیون امنیت ملی، اصل ۹۰ و تفریغ بودجه ۹۹ دیوان محاسبات به صراحت گفته شد که ۴۰۰ هزار تن نهاده وارد کشور شده ولی به دست دامداران نرسید یعنی در حقیقت دست مصرف کننده هم نرسیده است مشخص است که فقط به دست دلالان رسیده است. یعنی با عرض ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور شده ولی با عرض ۲۵ هزار تومان به دست بازار هدف رسیده و این یعنی فساد واقعی و ساختار یافته که دولت هم مدیریت کرده است.

خبرنگار: محمدسیاح

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x