۰۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۸
رئیس دوازدهمین کنگره سکته مغزی ایران مطرح کرد:

حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد موارد ابتلا به سکته مغزی در سنین زیر ۵۵ سال است

رئیس دوازدهمین کنگره سکته مغزی ایران با اشاره به اینکه حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد موارد ابتلا به سکته مغزی در سنین کمتر از ۵۵ سال به وقوع می‌پیوندد.

به گزارش گروه بهداشت و درمان طبنا(خبرگزاری سلامت)، دکتر مسعود مهرپور در آستانه برگزاری دوازدهمین کنگره سکته مغزی اظهارداشت: این کنگره ۱۴ تا ۱۶ اسفند ماه سال جاری در سالن همایش‌های کتابخانه ملی ایران با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته این حوزه برگزار می‌شود و جدیدترین دستاوردهای علمی‌و نوین در زمینه سکته مغزی مورد بحث و گفت‌وگو قرار خواهد گرفت.

وی گفت: در کشور‌های در حال توسعه سکته مغزی دومین عامل مرگ و میر پس از سکته قلبی است و مهمترین علت ناتوانی و اختلال حرکتی محسوب می‌شود.

رئیس دوازدهمین کنگره سکته مغزی ایران افزود: مهمترین عوامل خطر که سبب ابتلا به سکته مغزی می‌شود کم تحرکی، چاقی، استعمال دخانیات، ابتلا به دیابت، بیماری‌های قلبی و فشارخون است که شناسایی به موقع هر یک از این عوامل خطر در پیشگیری از بروز سکته مغزی بسیار حائز اهمیت است و هزینه‌های کمی‌را نسبت به درمان این بیماری دارد‌.

دکتر مهرپور با اشاره به اینکه درمان سکته مغزی به دو بخش درمان کوتاه مدت و بلندمدت (توانبخشی) تقسیم می‌شود، گفت: در صورتی که بلافاصله و در زمان طلایی، درمان سکته مغزی انجام نگیرد سلولهای مغزی نابود و دیگر امکان بازسازی آنها نیست.

‏ وی بیان داشت: هر چند که آمار دقیق از میزان ابتلا به سکته مغزی در کشور وجود ندارد ولی بر اساس برخی از مطالعات به طور متوسط سالانه ۱۵۰ هزار مورد ابتلا به سکته مغزی داریم همچنین باید توجه داشت که سکته مغزی تنها بیماری ویژه سالمندان نیست و در حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد موارد در افراد با میانگین سنی کمتر از پنجاه و پنج سال به وقوع می‌پیوندد.

رئیس انجمن سکته مغزی ایران با اشاره به اینکه ۳۰ درصد موارد ابتلا به سکته مغزی سبب مرگ و میر می‌شود و در ۳۰ درصد موارد نیز فرد زنده می‌ماند و درگیر عارضه‌های ناشی از این بیماری و ناتوانی است، خاطرنشان کرد: زمانی که سکته مغزی در سنین کمتر از ۵۵ سال به وقوع بپیوندد سبب می‌شود که فرد در سن توانایی بدنی، ناتوان شود و بار اقتصادی، روانی و اجتماعی فراوانی را به همراه داشته باشد بنابراین همه این موضوعات ضرورت پیشگیری از ابتلا به این بیماری را نشان می‌دهد.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments