۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۶

حالت فوق العاده در الحدیده یمن پس از شیوع تب دنگی و مالاریا

دولت نجات ملی وابسته به جنبش "انصارالله" یمن امروز (چهارشنبه) به علت شیوع تب دنگی و مالاریا حالت فوق العاده در استان "الحدیده" اعلام کرد.

به گزارش گروه بین‌المللی طبنا(خبرگزاری سلامت)، “طه المتوکل” وزیر بهداشت دولت نجات ملی از ثبت ۱۱۶هزار و ۵۵۲ مورد قطعی ابتلا به بیماری مالاریا و ثبت ۵۰۰ هزار مورد مشکوک به این بیماری و همچنین ۲۳ هزار مورد ابتلا به بیماری تب دنگی خبر داد.

وی ادامه داد: فوت ۱۱ نفر به خاطر ابتلا به تب دنگی تایید و ۵۱ گزارش فوت ناشی از این بیماری نیز به دست ما رسیده است.

در نتیجه نا بسامانی زیر ساخت‌ها در پی تجاوزهای ائتلاف سعودی و همزمان با فرارسیدن موسوم باران، وزارت بهداشت یمن زنگ هشدار شیوع این بیماری‌ها را به صدا در آورده است و مسؤولان این کشور برای جلوگیری از شیوع این بیماری‌ها اقدام به راه اندازی کمپین گسترده ای کرده اند.

وزیر بهداشت دولت نجات ملی با اشاره به این که کمپین با دو محور پیشگیری و درمان فعالیت می‌کند، تاکید کرد: بیشتر این بیماری‌ها از مناطق تحت کنترل اشغال گران منتقل می‌شود.

یمن که فقیرترین کشورهای جهان به شمار می‌رود، از ششم فرورین سال ۱۳۹۴ ، مورد حمله گسترده ائتلاف عربی به رهبری عربستان قرار گرفته است. این جنگ خانمان سوز که نتیجهای جز ویرانی و کشتار در یمن به همراه نداشته همچنان ادامه دارد. اقتصاد یمن در اثر این جنگ و محاصره از بین رفته است و اوضاع انسانی این کشور که از کمبود مواد غذایی و امکانات بهداشتی رنج می‌برد، روز به رو وخیم تر می‌شود.

در صورت فراگیری بیماری مسری و عفونی «تب دنگی» در یمن، خطر مرگ و میر گسترده این کشور فقیر را تهدید می‌‌کند.

گرچه جنایات ائتلاف سعودی در همه جای یمن قابل مشاهده است، اما شهر بندری الحدیده به خاطر برخورداری از موقعیت راهبردی ، بیش از شهرهای دیگر یمن مورد حمله قرار گرفته و مردم این بندر دچار بدترین وضعیت انسانی هستند.

بندر الحدیده در ۲۶۵ کیلومتری صنعا پایتخت یمن قرار دارد و بیش از ۷۰ درصد کمک‌های بین المللی و بشردوستانه از این بندر وارد یمن می‌شود.

اندکی بعد از آغاز جنگ یمن، ائتلاف سعودی یمن را تحت محاصره دریایی قرار داد تا سلاح برای ارتش و کمیته‌های مردمی‌ارسال نشود. این محاصره دریایی مانع ورود غذا؛ دارو و سوخت به کشور شد. یمن بالای ۸۵ درصد از غذا و داروی خود را وارد می‌کند که بیشتر این واردات هم از طریق دریا صورت می‌گیرد.

نیروهای ائتلاف مانع ورود کشتی‌ها به بنادر یمن شدند و یا آنها را وادار به تغییر مسیر کردند. جنگ در بنادری مانند الحدیده بزرگترین بندر ورود کالا به کشور سخت تر شد و به تبع آن هم قحطی سراسر کشور را فرا گرفت.

دولت فراری و مستعفی یمن با جنبش انصارالله در مذاکرات صلحی که ۱۳ دسامبر سال گذشته (۲۲ آذر ۹۷) در استکهلم پایتخت سوئد انجام شد، به توافق‌هایی دست یافته بودند اما این توافق‌ها بار توسط ائتلاف سعودی نقض شده است.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments