۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۷

جمع‌آوری داروهای سرطان‌زای درمان سوزش معده

بنا بر بررسی‌های محققان دانشگاه کالیفرنیا، سه داروی درمان سوزش معده محتوای مواد سرطان‌زا هستند و باید از تجویز آنها اجتناب کرد.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از دیلی‌میل، محققان دانشگاه کالیفرنیا با تلاش بی‌وقفه در مطالعه رانیتیدین (داروی درمان سوزش معده) و فرآیندی که در تولید داروهای درمان سوزش معده به‌کار گرفته می‌شود، به این نتیجه رسیدند که این مواد حاوی نوعی ماده شیمیایی سرطان‌زا به نام «ان-نیتروسدیمتیلامین» یا به اختصار NDMA هستند.

داروسازان معتبر آمریکا به‌طور داوطلبانه زانتاک که از مشتقات رانیتیدین است را از داروخانه‌های خود جمع‌آوری کرده‌اند. همچنین محققان در داروی سوزش معده نیزاتیدین هم ردی از مواد سرطان‌زا پیدا کردند و این دارو هم از دسترس افراد خارج شد.

البته جمع‌آوری داروی زانتاک و مشتقات آن از داروخانه‌ها از سال گذشته در آمریکا شروع شده اما هنوز مصرف آن کاملا متوقف نشده بود.

ماده شیمیایی NDMA، در دسته مواد سرطان‌زا قرار دارد و در بررسی‌های روی موش‌ها مشخص شد آن موجب سرطان کبد، ریه و سرطان‌های دیگر می‌شود.

از چند سال پیش تاکنون در مورد اینکه چرا در تولید داروهای مربوط به سوزش معده و همچنین داروهای درمان فشار خون، مانند والزارتان و لوزارتان، مواد شیمیایی سمی پیدا شده است، نظریه‌هایی ارائه شده بود و محققان معتقد بودند که کارخانه‌های داروسازی در تولید داروهای بی‌کیفیت و گاه تقلبی نقش دارند.

از طرفی بررسی برخی از محققان نشان داد، حرارت می‌تواند موجب تولید ترکیب شیمیایی NDMA در داروی رانیتیدین شود. بنابراین نمی‌توان آن را به تولید داروی بی‌کیفیت نسبت داد.

این محققان معتقدند حرارت دیدن داروی رانیتیدین و مشتقات آن می‌تواند باعث سمی شدن آن شود و در نتیجه ماده شیمیایی سرطان‌زا NDMA در آن تولید شود.

به گزارش طبنا، اداره غذا و داروی آمریکا در حال جمع‌آوری داروهای سوزش معده گرفته شده از رانیتیدین از داروخانه‌های این کشور است.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments