۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۳
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس خبر داد:

جلسه ظریف و کمیسیون امنیت ملی درباره قانون اجرای اقدام راهبردی لغو تحریم

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی گفت: جلسه فوق العاده کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در جهت پیگیری اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم، صبح امروز با حضور دکتر ظریف، وزیر امور خارجه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری سلامت؛‌ ابوالفضل عمویی، گفت: در این جلسه وزیر امور خارجه در تشریح روند اجرای قانون اقدام راهبردی توسط دولت تاکید کرد: مواد مختلف قانون، بر اساس زمانبندی آن در حال اجراست.

وی ادامه داد: وزیر امور خارجه با اشاره به اجرای ماده ۶ قانون، گفت، نمایندگی جمهوری اسلامی در وین، روز ۲۷ مهرماه نامه توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را به مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی ارائه کرد. پس از آن مدیرکل برای بررسی نحوه ادامه همکاری ایران و آژانس پس از اجرای قانون و در چارچوب پادمان، با پیشنهادهایی به تهران سفر کرد. از قبل به وی تاکید شده بود که اجرای قانون متوقف نخواهد شد.

عمویی تصریح کرد: گروسی در سفر به تهران و در مذاکرات فنی با سازمان انرژی اتمی، در راستای بازگشت پذیری اقدام ایران، پیشنهاد داد که اطلاعات دوربین های پروتکل الحاقی در داخل ایران حفظ شود و اگر ظرف ۳ ماه طرف غربی تحریم ها را لغو کرد، با نظر ایران بتواند برای تداوم داده ها به انها دسترسی پیدا کنند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی با اشاره به صحبت های ظریف خاطرنشان کرد: براساس تفاهم مدیرکل و سازمان انرژی اتمی، اگر در این مدت به توافقی نرسیم، این اطلاعات از بین خواهد رفت. وزیر امور خارجه در این جلسه، گزارشی از آخرین تحولات شورای حکام آزانس هم ارایه کرد و گفت که چنانچه در جلسه شورای حکام قطعنامه تخریبی علیه ایران صادر شود، ایران واکنش جدی نشان خواهد داد.

عمویی گفت: ظریف درباره پیشنهاد حضور ایالات متحده در نشست اعضای برجام افزود که آمریکا تا تعهداتش را انجام ندهد، حق ندارد به برجام برگردد.

وی اضافه کرد: در این نشست، نمایندگان عضو کمیسیون هم با طرح دیدگاه ها و سوالات خود در مورد نحوه اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم، بر اجرای دقیق این قانون تاکید کردند. همچنین درباره تشکیل جلسات کارشناسی بین دولت و مجلس برای مواجهه هماهنگ با زیاده خواهی های امریکا و اروپا گفتگو شد.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments