۱۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۱

جزئیات خدمات امدادی هلال احمر در تابستان

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر جزئیات خدمات امدادی هلال احمر در طرح امداد و نجات تابستان امسال را اعلام کرد.

به گزارش گروه اجتماعی طبنا(خبرگزاری سلامت)، مرتضی سلیمی با اشاره به طرح امداد و نجات هلال احمر در تابستان سال جاری،گفت: طرح امداد و نجات تابستان با هدف امدادرسانی به مسافران در ایام تابستان از ۳۱ خردادماه سال جاری آغاز و تا پایان شهریورماه ادامه داشت.

وی با بیان اینکه در اجرای طرح امداد و نجات تابستان  یک هزار و ۲۹۰ پایگاه و پست ثابت، موقت و سیار فعال بود، افزود: از این تعداد ۵۵۹ پایگاه ثابت، ۷۳۱ پست موقت و سیار بوده است و ۵ هزار و ۲۸۳ نفر روز نیروی عملیاتی برای اجرای این طرح فعالیت کردند.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر درباره به کارگیری خودروهای عملیاتی برای اجرای طرح ۹۴ روزه سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر، گفت: یک هزار و ۴۳ دستگاه آمبولانس، ۴۵۶ دستگاه خودروی نجات، ۵۰ دستگاه خودروی عملیاتی، ۴۸۰ دستگاه موتور سیکلت، یک هزار و ۲۱۸ دستگاه سایر خودروهای عملیاتی و ۲۴ فروند بالگرد برای اجرای طرح به کارگیری شد.

سلیمی با تاکید بر اینکه در این مدت ۱۴ هزار و ۶۹۴ مورد عملیات و خدمات از سوی نیروهای امدادی هلال احمر انجام شده است، بیان کرد: در این حوادث به ۵۹ هزار و ۳۴۲ نفر امدادرسانی شد که منجر به اعزام ۸ هزار و ۱۸۹ مصدوم به مراکز درمانی و رهاسازی یک هزار و ۵۲۶ مصدوم در سوانح ترافیکی در محور های برون شهری شد.

وی ادامه داد: حوادث ترافیکی ۴۹ درصد از کل ماموریت‌های امداد و نجات را به خود اختصاص داد، پس از آن عملیات‌های ساحلی، کوهستان و حوادث جوی ۲۳ درصد از کل ماموریت‌های امداد و نجات را شامل شد و مراجعات حضوری و برنامه‌های مناسبتی هم ۲۸ درصد از کل ماموریت‌های امداد و نجات را در بر گرفت.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر به رشد ۱۶ درصدی در عملیات‌های امداد و نجات نسبت به سال گذشته اشاره کرد و یادآور شد: تعداد عملیات امداد و نجات در طرح امداد و نجات تابستان ۹۸، ۱۰ هزار و ۶۱۹ مورد بوده است که این آمار در مقایسه با سال گذشته ۱۶ درصد  رشد داشته است.

سلیمی با بیان اینکه طرح امداد و نجات ساحلی از تاریخ ۱۵ خردادماه آغاز و به مدت ۱۱۰ روز ادامه داشت، گفت: برای اجرای طرح امداد و نجات ساحلی در سواحل دریای خزر (استان‌های گلستان، مازندران و گیلان) ۲۹ پایگاه و پست فعال بود که ۶۴۳ منطقه ممنوعه شنا( خطر آفرین) را با حضور ۲۱۷ نفر در هر روز پوشش می‌داد.

وی بیان داشت:  ۹۰۸ ناجی در طرح ممنوعه در سواحل استان مازندران به هموطنان خدمت کردند و در این مدت ۲۰ دستگاه آمبولانس، ۵۵ دستگاه موتورلانس، ۶ فروند قایق، ۶ فروند جت اسکی و ۱۶ دستگاه سایر خودرو های عملیاتی به کار گیری شد.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه بیشترین عملیات ترافیکی،کوهستان،ساحلی،سیل و آبگرفتگی و… در استان‌های مازندران، اصفهان، گلستان و آذربایجان غربی انجام شده است، گفت: مازندران با یک هزار و ۴۷۷ مورد عملیات ۱۴ درصد از کل عملیات های انجام شده در کشور را به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: پس از آن اصفهان با ۹۵۳ مورد عملیات، گلستان با ۶۲۰ مورد عملیات و آذربایجان غربی با ۵۲۱ مورد عملیات، رکوردداران انجام عملیات امدادی در سراسر کشور در قالب اجرای طرح امداد و نجات تابستان بوده‌اند.

سلیمی با بیان اینکه در ۹۴ روز اجرای طرح ملی امداد و نجات تابستانه ۹۸ در محورهای برون شهری کشور ۷هزار و ۱۹۷ مورد ماموریت ترافیکی توسط نجاتگران جمعیت هلال احمر انجام شده است، تصریح کرد: این تعداد ماموریت ترافیکی نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۳ درصدی را نشان می‌دهد. همچنین در این مدت در ماموریت‌های ترافیکی ۵ هزار و ۵۵۱ مصدوم توسط آمبولانس‌های هلال احمر به مراکز درمانی انتقال و یک هزار و  ۴۷۷ نفر در محل حادثه به صورت سرپایی درمان شده‌اند.

وی یادآور شد: بیشترین عملیات ترافیکی در استان‌های مازندران، اصفهان و گلستان به وقوع پیوسته است.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با اشاره به رشد یک درصدی انجام عملیات نجات فنی در سوانح ترافیکی در محورهای برون شهری کشور، افزود: یک هزار و ۵۲۶ نفر با انجام یک هزار و ۲۴۳ عملیات نجات فنی در محورهای برون شهری کشور توسط نجاتگران جمعیت هلال احمر نجات داده شدند که بیشترین عملیات نجات فنی در محورهای استان قم (آزادراه قم –  تهران)، استان قزوین ( آزادراه قزوین– کرج) و استان کرمان (سیرجان – بندرعباس) انجام شده است.

سلیمی با بیان اینکه در طرح ملی امداد و نجات تابستانه ۱۳۹۸ به خصوص در استان‌های جنوبی کشور به دلیل وقوع پدیده مانسون به۸ هزار و ۲۷۹ تن از هموطنان آسیب دیده ناشی از سیل، طوفان و ….. امدادرسانی شد، عنوان کرد: به علاوه یک هزار و ۱۰ نفر نیز نیز اسکان اضطراری یافتند؛ همچنین طی این مدت یک هزار و ۶۹۸ بسته غذایی و سایر اقلام غذایی و زیستی مورد نیاز، میان آسیب دیدگان توزیع شد.

وی با اشاره به انجام ۷۸۴ مورد ماموریت کوهستان در ۹۴ روز اجرای طرح ملی امداد و نجات تابستان ۹۸ در ۳۱ استان کشور، گفت: این تعداد ماموریت نسب به مدت مشابه سال گذشته رشد ۵۱ درصدی را در ماموریت‌های امداد و نجات کوهستان، نشان می‌دهد و در این مدت یک هزار و ۸۲ نفر نجات، ۲۷۴ نفر به مراکز درمانی انتقال و ۱۲۹ نفر در محل حادثه به صورت سرپایی درمان شدند.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر  متذکر شد: بیشترین ماموریت‌های کوهستان در استان‌های مازندران، تهران، البرز و فارس بوده و بیشترین ماموریت کوهستان در ارتفاعات دربند – تهران، عون ابن علی ، تبریز، کلکچال، شمیرانات، دشت میشان، همدان و عظیمیه کرج انجام شده است.

سلیمی مفقودی را بیشترین علت انجام ماموریت کوهستان در طرح ملی امداد و نجات تابستان  دانست و تاکید کرد: در طرح ملی امداد و نجات تابستان ۱۳۹۸ در ارتفاعات کشور ۳۱۸ مورد ماموریت به دلیل مفقودی کوهنوردان و کوهپیمایان توسط نجاتگران جمعیت هلال احمر انجام شد.

وی درباره انجام عملیات نجات در سواحل دریا، گفت: در طرح ملی امداد و نجات تابستان ۱۳۹۸ در محیط های آبی کشور ۶۷۹ ماموریت امداد و نجات به ثبت رسیده است که منجر به نجات یک هزار و ۳۱۰ نفر، اعزام ۱۰۶ نفر به مراکز درمانی و درمان یک هزار و ۲۲۷ نفر در محل حادثه شده است.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر اضافه کرد: از نظر انجام ماموریت در محل وقوع حادثه رودخانه‌های و دریاچه‌های پشت سد نسبت به مدت مشابه رشد ۵۳ درصدی و کاهش ۳۷ درصدی ماموریت در سواحل دریای خزر، دریای عمان و خلیج فارس نشان می‌دهد.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments