۰۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۹
طرح جدید مجلس در دوران بحران اقتصادی؛

جزئیات بیشتری درباره طرح صیانت از فضای مجازی

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: باید کمپانی های ارائه دهنده خدمات شبکه های اجتماعی خارجی که کاربر ایرانی دارند در ایران دفتر نمایندگی دایر کنند وگرنه در آینده با محدودیت در ایران مواجه می شوند.

مجید نصیرایی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری سلامت؛ در واکنش به این مطلب که ورود شرکت‌های ارائه دهنده خدمات فضای مجازی و شبکه اجتماعی نظیر فیس‌بوک، توییتر، تلگرام و … در شرایط تحریمی و مشکلات ایران با جهان بعید به نظر می رسد؛ افزود: تجربه جاهای مختلف مانند هند یا ترکیه و سایر کشورها نشان داده وقتی که الزامی وجود داشته باشد طبیعتا آنها حاضر به همکاری خواهند شد.

وی ادامه داد: این زمینه وجود دارد و فرصت هم داده خواهد شد و از زمانیکه طرح مصوب شود و به وضعیت اجرایی برسد حداقل یکی دو سال طول می‌کشد. قطعاً همین اتفاق خواهد افتاد.

نصیرایی در پاسخ به این سوال که مگر شرایط ایران و ترکیه یا سایر کشورهایی که این کمپانی ها در آن دفاتر خود را باز کردند، یکسان است که آنها به ایران بیایند؛ گفت: مشکلات تحریم را داریم اما این فرصتی است برای اینکه چانه‌زنی صورت بگیرد و با این کمپانی‌ها وارد مذاکره شویم تا شرایط کشور را برای آنها توضیح دهیم.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: طبیعتاً در این فرصت پلتفروم های مشابه و نمونه های دیگر را تولید و حمایت خواهیم کرد. ضمن اینکه مجموعه های خارجی اگر می خواهند به فعالیت شان در ایران ادامه دهند باید تصمیم بگیرند که در ایران دفتر بزنند.

وی با اشاره به واردات گوشی تلفن همراه خارجی گفت: چطور ما در شرایط تحریم می‌توانیم مثلاً بهترین گوشی های دنیا را در ایران وارد کنیم.

نصیرایی در واکنش به اینکه مطرح کردن این مثال بیشتر جنبه انحرافی از موضوع را دارد و در پاسخ به این پرسش که مگر شرکت اپل، شیائومی یا سامسونگ و سایر برندها در ایران دفاتر رسمی دارند که این موضوع را با حوزه اینترنت و فضای مجازی و شبکه اجتماعی مقایسه می‌کنید، توضیح داد: چطور است که خودروی تویوتا و گوشی اپل وارد کشور می‌شود و در تحریم علیه ما نیستند و می‌توانند این صادرات را انجام دهند، دفتر هم در ایران دارند و خدمات پس از فروش می دهند! در حوزه فضای مجازی هم باید وارد شوند.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که اگر به هر دلیلی این کمپانی ها وارد ایران نشوند، چه اتفاقی خواهد افتاد، آیا پهنای باند شبکه های اجتماعی خارجی کم خواهد شد یا خیر گفت: خیر، حتماً از پلتفروم های داخلی حمایت می کنیم ولی تا زمانیکه مشابه ایرانی جایگزین تولید نشود و نداشته باشیم هیچ اتفاقی و تغییری رخ نخواهد داد.

خبرنگار: محمدسیاح

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments