۱۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۵
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

وزارت بهداشت به دنبال جذب پرستار/ برگزاری کنکور تصمیم عاقلانه‌ای است

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: وزارت بهداشت و درمان به دنبال جذب پرستار از طریق برگزاری آزمون است و این اقدام با طی مراحل قانونی انجام خواهد شد.

سید مسعود خاتمی، نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی در گفتگوی با خبرنگار سیاسی خبرگزاری سلامت؛ درباره جذب پرستار افزود: جذب پرستار نیاز است، اما برای جذب پرستار باید آزمون برگزار شود و به این راحتی نمی توان این کار را انجام داد. این اقدام ارتباطی وجود کرونا ندارد و به هر شکل براساس دستورالعمل های وزارت بهداشت این کار انجام خواهد شد.

وزارت بهداشت به دنبال جذب پرستار

وی با اشاره به اینکه کمبود دارو در هر بخشی حتما تامین می شود، ادامه داد: در جاهایی که کمبود دارو وجود دارد باید از طریق مدیریت بازار کنترل آن صورت بگیرد، زمانیکه بیماری فراگیری شیوع پیدا می کند، ممکن است که دارویی دچار کمبود موقتی شود، اما با مدیریت می توان این کمبود را برطرف کرد.

خاتمی در ادامه با بیان اینکه باید به بحث پیشگیری به صورت جدی پرداخته شود، تاکید کرد: بیشتر مسئولان باید به بخش پیشگیری و بهداشت و سبک زندگی بپردازد، اگر بیشتر در این زمینه کار شود مسلما میزان بروز بسیاری از بیماری ها کاسته خواهد شد و این یکی از وظایف بخش سلامت در کشور است.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: اگر در زمینه افزایش مردم برای پیشگیری از بروز بیماری کار کنیم می توان بروز بسیاری از بیماری ها را به درستی کنترل کرد، یکی از وظایف اصلی سلامت در کشور پیشگیری است که همیشه مغفول مانده است، باید در حوزه تغذیه، رفتار و سبک زندگی تغییراتی ایجاد شود تا بیماری های کمتر بروز کنند، وزارت بهداشت باید بیشتر تلاش خود را در توسعه پیشگیری و تغییر سبک زندگی مردم قرار دهد.

وی با بیان اینکه کرونا بیماری گذرایی است، افزود: در حال حاضر آمار چاقی و دیابت ناشی از آن افزایش یافته است و اگر بتوانیم سبک زندگی مردم را تغییر دهیم جلوی بروز بسیاری از این بیماری ها گرفته خواهد شد.

خاتمی درباره گرانی ماسک و گلایه برخی از داروخانه ها نبود ماسک با قیمت دولتی؛ گفت: به جز اوایل بروز بیماری کرونا که ماسک دچار کمبود شد و برخی از عوامل سودجود از این وضعیت سوءاستفاده کردند، یک باره در سطح وسیع هم در بیمارستان ها، هم در کارگاه‌های تولیدی، مساجد و غیره تولید ماسک آغاز شد.

وزارت بهداشت به دنبال جذب پرستار

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی توضیح داد: براساس آمارهایی که دارم تولید امروز ماسک در کشور نه تنها نیاز همه را تامین می کند بلکه حتی می توان ماسک های معمولی را صادر هم کرد. ماسک های فیلتردار حوزه تخصصی است و وزارت دفاع به تعداد زیادی از این انوع را در اختیار وزارت بهداشت قرار داده است که حتی قابل شستشو است.

وی با تاکید بر اینکه ماسک های معمولی کلاسیک مورد استفاده مردم بسیار زیاد تولید می‌شود، اضافه کرد: علت اینکه قیمت آن از رقم اولیه ۵۰۰ تا ۶۰۰ تومان گران تر شده به این دلیل است که قیمت نخ و پارچه افزایش یافت، اما با این حال قیمت آن ثابت ماند چون تولید به شدت افزایش یافت.

خاتمی درباره برگزاری کنکور هم اظهارکرد: در مورد برگزاری آزمون سراسری تصمیمات گرفته شده است و قرار شد تا ستاد ملی مبارزه با کرونا هم پروتکل های بهداشتی برگزاری آزمون را آماده کند و کنکور هم سر موقع برگزار شود. وزارت علوم و سازمان سنجش هم قول دادند که پروتکل ها به طور کامل رعایت کنند.

وزارت بهداشت به دنبال جذب پرستار

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: متاسفانه برخی از بحث و صحبت غیرکارشناسی بچه های مردم را دچار نگرانی و اضطراب و فشار بدی را به آنها تحمیل کرد که البته با تاخیر برگزاری این فشار بیشتر هم می‌شد، برخی فکر می‌کنند با تاخیر زمان برگزاری، فشار کمتر هم می‌شود، اما اینگونه نیست. این افراد یک سال منتظر برگزاری آزمون بوده‌اند و این تاخیر که معلوم نیست چند مدت باید به طول بیانجامد و سرانجام آن چه می شود، به همین جهت به نظرم تصمیمی که در کلان کشور گرفته شده تصمیم خوبی است.

وی تاکید کرد: به این معنا که پروتکل های سختی نوشته شود، وزارت ورزش هم اعلام کرد که سالن های ورزشی را برای برگزاری آزمون در اختیار سازمان سنجش قرار می دهد، با استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری به راحتی می توان جلوی شیوع ویروس را گرفت.

خاتمی تاکید کرد: کرونا هست و برخلاف پیش بینی هایی که متخصصان انجام دادند فعلا این مواجهه ادامه دارد و از این رو باید زندگی با کرونا را هم فرا بگیریم، الان در برخی از کشورها نظیر کانادا با وجود شیوع ادامه دار کرونا، کلاس های درس را هم با رعایت پروتکل تشکیل داده‌اند، چون نمی توان زندگی را تعطیل کرد. به همین دلیل معتقدم که عقب افتادن برگزاری کنکور مشکلی را برطرف نمی کند فقط به اضطراب آنها می افزاید.

خبرنگار: محمدسیاح

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of