۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۵
بیانیه ستاد مرکزی بحران سازمان نظام پزشکی:

جامعه خدوم پزشکی و پرستاری کشور از ارکان اصلی مدیریت بحران کروناست

ستادمرکزی بحران سازمان نظام پزشکی باانتشار بیانیه ای تنها راه برون رفت از بحران کرونارا ایجادعزمی ملی وبسیج عمومی به منظور مقابله بااین همه گیری ویروسی ومدیریت هوشمندعواقب واثرات ناشی ازعنوان نمود.

به گزارش گروه بهداشت ودرمان خبرگزاری سلامت به نقل از  اداره کل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی متن بیانیه در ذیل آمده است:

باعنایت به رویایی جامعه جهانی با بحران پاندمی کووید-۱۹ و قرار گرفتن کشور عزیزمان در مقطعی تاریخی، پرمخاطره و سرنوشت ساز که متاثر از این بحران و نیز افزایش فشار تحریم های ظالمانه سلطه گران جهانخواری است که در این شرایط دشوار سلامت مردم ایران را هدف گیری کرده اند؛ به نظر میرسد تنها راه برون رفت از بحران، ایجاد عزمی ملی و بسیج عمومی به منظور مقابله با این همه گیری ویروسی و مدیریت هوشمند عواقب و اثرات ناشی از آن است.

ما در شرایطی قرار داریم که هنوز درمان قطعی این بیماری و دسترسی به واکسن ایمنی بخش میسر نشده است و پیش بینی روشنی نیز از ابعاد آن در آینده وجود ندارد. با طولانی شدن زمان مواجهه جامعه با این بیماری، ضمن وارد آمدن خساراتی قابل توجه به اقتصاد کشور و نیز پیامدهای روانی- اجتماعی و امنیتی آن، به علت فرسایش کادر درمانی و تجهیزات بیمارستانی و همچنین کاهش منابع دارویی و ملزومات مورد نیاز و بغرنج تر شدن بحران در فصل های پاییز و زمستان با شیوع همزمان بیماری آنفلوانزا و کووید-۱۹، خسارات انسانی فاجعه آمیزی در پیش خواهد بود و لذا از هم اکنون اهمیت اهتمام جدی و تشریک مساعی حاکمیت، جامعه پزشکی، نخبگان، نهادهای مدنی و آحاد جامعه بیش از پیش نمایان می شود. تاکید همگان بر خودداری از هرگونه تجمع انسانی و تراکم جمعیتی مانند شرکت در جشن ها و عزاداری ها، کلاس ها و آزمون های ورودی دانشگاه ها و بویژه حضور در مناسبت های مذهبی متراکم در ماه محرم و سوگواری سرور شهیدان، از وقوع یک فاجعه بزرگ و تراژدی کشتار انسانی جلوگیری خواهد کرد!

خوشبختانه بر اساس الگوهای علمی و تجارب برخی از کشورها، مدیریت این بحران، کنترل دامنه بیماری و به حداقل رساندن خسارت های ناشی از آن امکانپذیر است و تنها با اعتماد، مشارکت و همکاری آگاهانه جامعه در رعایت توصیه های بهداشتی و پذیرش و همراهی آنها با سیاست های ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا دست یافتنی خواهد بود. به منظور نیل به این هدف راهبردی لازم است طی یک برنامه ریزی مدون و همه جانبه، وظایف و نقش تمامی بخش های حاکمیت، جامعه پزشکی، نهادهای غیر دولتی و مدنی و آحاد جامعه به روشنی تبیین و با مدیریت دقیق و همکاری مشفقانه همگی به انجام برسد. در این فرآیند، اولین قدم تدوین برنامه ای ملی با رویکردی علمی به منظور حفظ سلامت آحاد جامعه در شرایط حاد کنونی و در دوران پساکرونا به عنوان حقی خدادادی که در راس همه حقوق شهروندی قرار دارد توسط حاکمیت است.

تاکید بیش از پیش بر رعایت فاصله گذاری اجتماعی، ایجاد محدودیت در سفرهای شهری و بین شهری و الزام همگان به استفاده از ماسک به منظور قطع چرخه انتقال بیماری، ارزیابی و پایش دقیق نتایج و میزان شیوع و تلفات ناشی از همه گیری و اطلاع رسانی مستمر و شفاف به جامعه از الزامات اولیه در آن برنامه ملی خواهد بود و نظارت بر اجرای درست و دقیق دستورالعمل ها و مقررات تدوین شده موجب حصول نتایج مورد انتظار از این اقدامات است. به منظور تناسب دستورالعمل های ابلاغی با شرایط شیوع بیماری و اجرایی بودن آنها با توجه به شرایط متفاوت کشور از نظر امکانات و شرایط بومی و زیست محیطی، جلب مشارکت موثر و مستمر دانشگاهها، مراکز پژوهشی، انجمن های علمی و دیگر نهاد های مدنی و موسساتی که توانایی همکاری در مراحل بررسی، مطالعه و تصمیم سازی را دارند از ضرورت های برنامه ریزی موثر به شمار می رود. یکی دیگر از ضرورت ها به دلیل محدودیت های وضع شده کنونی، پیش بینی های لازم به منظور حمایت از درآمد، اشتغال و معیشت اقشار آسیب دیده و آسیب پذیر و زیر خط فقر است. همچنین اجرایی نمودن طرحهای پیشگیری بویژه انجام غربالگری ملی بمنظور تشخیص افراد ناقل، تامین ملزومات حفاظتی و امکانات و تجهیزات تشخیص و درمان بیماری و نیز ایجاد زیر ساخت های ضروری در حوزه فنآوری اطلاعات و ارتباطات جهت انجام بسیاری از فعالیتها از قبیل آموزش، انجام امور اداری و ارایه برخی از خدمات پزشکی در بستر فضای مجازی، نیازمند اعتباراتی است که باید با همکاری دولت، مجلس شورای اسلامی و نهادهای عمومی تامین و تخصیص یابد.

در این شرایط خطیر، جامعه خدوم پزشکی و پرستاری کشور از ارکان اصلی مدیریت بحران بوده و تداوم فداکاری ها و ایثارگری های این عزیزان تضمین کننده نیل به نتایج مورد نظر خواهد بود. علیرغم فشار قابل توجهی که به همکاران عزیزمان در صف اول مواجهه با این بیماری در بیمارستان ها و مراکز تشخیصی و درمانی وارد میشود و خطراتی که در این راه وجود دارد، انتظار میرود ایشان همچون گذشته ارتباط خود را با بیماران و عموم مردم به صورت حقیقی و در فضای مجازی حفظ نمایند، به آنان آرامش و امید دهند، به کودکان و کهنسالان و افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای توجه ویژه داشته باشند، و در کنار انجام امور تشخیص و درمان به ارایه آموزش های عمومی و ترویجی جهت افزایش آگاهی بیماران و سواد سلامت جامعه، و آموزش مهارت های پیشگیری و خودمراقبتی اهتمام نمایند. شهادت صدها تن از پزشکان و پرستاران و کادر درمانی کشور و ابتلای بیش از ۶ هزار نفر از آنان به بیماری کووید-۱۹، گواه بر عزم و تعهد اخلاقی و اجتماعی این عزیزان بر انجام وظیفه ای فراتر از حدود تعیین شده و تا حد فداکاری و از خود گذشتگی است. ارتباط مستمر جامعه پزشکی با دولت و نهادهای ذیربط و همزمان ارتباط تنگاتنگ با بیماران و حضور در میدان مواجهه مستقیم با بیماری می تواند به انتقال سریع و صحیح تجارب و نتایج ناشی از اجرای دستورالعمل ها به منظور اصلاح و ارتقای اثر بخشی تصمیمات بیانجامد.

تلاش های خستگی ناپذیر استادان، متخصصان، فناوران و‌ پژوهشگران در زمینه مطالعات میدانی و انجام تحقیقات اپیدمیوژیک و تداوم و تسریع اقدامات در زمینه ساخت واکسن و داروهای زیستی و نوین از دیگر برنامه های موثری است که نیازمند سرمایه گذاری ملی و حمایت همه جانبه کشور به منظور نیل به اهداف مورد نظر است.

با عنایت به تمامی اقدامات مورد اشاره جهت مدیریت بحران، بخش عمده ای از اجرای طرح ها و برنامه ریزی ها تنها با جلب اعتماد مردم و مشارکت عمومی آحاد جامعه امکانپذیر است که با رعایت دستورالعمل های بهداشتی از قبیل استفاده از ماسک، شستشوی منظم دست ها، رعایت فاصله گذاری اجتماعی، انجام اقدامات تشخیصی و درمانی به موقع، یادگیری مستمر آموزه های بهداشتی و انتخاب سبک سالم زندگی از نظر تغذیه، تحرک جسمی و پرهیز از رفتارهای پرخطر و نیز کسب مهارت های خودمراقبتی تحقق می یابد.

امید است که به توفیق الهی و با همراهی و همکاری تمامی بخش های حاکمیت، نهادهای غیر دولتی و مدنی با جامعه بزرگ پزشکی ایران و توجه و عنایت بیش از پیش مردم عزیز میهنمان، به زودی شاهد کاهش تبعات خسارتبار این همه گیری ویروسی و پیشگیری از امواج بعدی آن باشیم.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of