۰۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۹
مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت خبر داد؛

ثبت سالانه ۱۳۵هزار ابتلا به سرطان در کشور

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت از ثبت سالانه 135هزار ابتلا به سرطان در کشور خبر داد و گفت: 52 درصد ابتلا به مردان و 48 درصد به زنان مربوط می شود.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از  وبدا، دکتر افشین استوار مدیر کل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، درباره آمار ابتلا و مرگ و میر سرطان در کشور، گفت: بروز و مرگ و میر سالانه ناشی از این بیماری در ایران نسبت به متوسط جهانی کمتر است، بروز سرطان به ازای هر ۱۰۰هزار نفر جمعیت در کشور در مردان نزدیک به ۱۵۵در صد هزار و در زنان ۱۲۸در صد هزار است.

وی ادامه داد: براساس نتایج برنامه ملی ثبت سرطان که آخرین گزارش آن مربوط به سال ۹۶ است، سالانه نزدیک به ۱۳۵ هزار ابتلا در کشور ثبت می شود که ۵۲درصد ابتلا به مردان و ۴۸ درصد به زنان مربوط می شود.

دکتر استوار با بیان اینکه براساس برنامه ملی مراقبت سرطان (ثبت سرطان مبتنی بر جمعیت) ابتلا به این بیماری ۱۶۸.۸۹ در ۱۰۰هزار نفر جمعیت است، خاطرنشان کرد: برای مردان ۱۸۰ در ۱۰۰هزار و برای زنان ۱۶۰ در ۱۰۰هزار نفر اعلام شده است.

بیشترین آمار ابتلا به سرطان در زنان و مردان به پستان مربوط می شود

به گفته مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت سرطان های پستان، پروستات، روده بزرگ، پوست و معده؛ پنج سرطان شایع در کشور هستند.

وی به آمار ابتلا به تفکیک جنسیت در کشور اشاره و تصریح کرد: بالاترین بروز در مردان سرطان پروستات، پوست، معده، روده بزرگ و مثانه و در زنان سرطان پستان، روده بزرگ، پوست، تیروئید، و معده است.

دکتر استوار با اشاره به اینکه تغییر سبک زندگی در سالهای اخیر سبب شده است که از سال ۹۰ تاکنون سرطان پروستات در مردان جایگزین سرطان معده شود، درباره نتایج ثبت سرطان جمعیتی  طی چهار سال در کشور، توضیح داد: براساس این آمار بروز سرطان از ۱۱۲ در ۱۰۰هزار در سال ۹۳ به ۱۳۵ در ۱۰۰هزار در سال ۹۶ افزایش پیدا کرده است.

۱۶ درصد مرگ و میرها به سرطان مربوط می شود

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه ۱۶ درصد مرگ و میرها به سرطان مربوط می شود که بعد از بیماری های قلبی عروقی دومین عامل مرگ و میر در کشور است، عنوان کرد: نزدیک به ۵۱ هزار مرگ ناشی از سرطان در کشور را شاهد هستیم.

وی با اشاره به اینکه ۱۴درصد افراد در ایران در طول زندگی خود به سرطان مبتلا می شوند که این آمار در دنیا ۲۰درصد است، بیان کرد: هفت درصد افراد به دلیل ابتلا به سرطان جان خود را از دست می دهند و احتمال بهبودی در مبتلایان ۵۰درصد است.

دکتر استوار به پیش بینی صورت گرفته در یک بازه زمانی ۲۰ ساله در حوزه سرطان اشاره کرد و گفت: متاسفانه شاهد افزایش حدود ۱۱۵درصدی در ابتلا به سرطان خواهیم بود که این آمار بسیار نگران کننده و قابل تامل است.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت با اشاره به اینکه سرطان بیماری است که در افراد مسن رخ می دهد، یادآور شد: افزایش امید به زندگی و  پیر شدن جمعیت از عوامل افزایش آمار مبتلایان در کشور است. امید به زندگی در سالهای اخیر از ۴۵ به ۷۶ سال افزایش پیدا کرده است که در خانم ها از آقایان بیشتر است.

سرطان، پرهزینه ترین بیماری در ایران و دنیا است

وی افزود: کمبود مصرف میوه و سبزی، کاهش فعالیت بدنی نسبت به گذشته، چاقی، کلسترول بالا، مصرف مواد مخدر و سیگار و عوامل محیطی از دیگر دلایل افزایش تعداد مبتلایان به سرطان است. در برنامه ریزی های بین المللی برای بیماری های غیرواگیر، آلودگی هوا در سال گذشته به عنوان یکی از عوامل خطر اصلی اضافه شده است.

دکتر استوار گفت: سرطان، پرهزینه ترین بیماری در ایران و دنیا است که متاسفانه دو سوم افرادی که به هر دلیلی به این بیماری مبتلا  می شوند متحمل هزینه های کمرشکنی (بیش از ۳۰درصد درآمد خانوار را برای درمان هزینه می کنند) می شوند.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت در پایان با بیان اینکه سرطان به عنوان یکی از مهم ترین و اصلی ترین دغدغه های بخش سلامت است، به تدوین برنامه ملی مدیریت سرطان در سالهای اخیر اشاره و مطرح کرد: در این برنامه، حوزه های پیشگیری، تشخیص زودهنگام و درمان و مراقبت های حمایتی و تسکینی به عنوان فرآیندهای اصلی اشاره شده است.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x