۱۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۵
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس:

تکنولوژی برداشت منابع گاز و نفت باید بروزرسانی شود

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: امکانات برداشت منابع گاز و نفت کشور در وضعیت خیلی خوبی قرار ندارد هرچند که در برخی از بخش ها این تکنولوژی ها جدید شده است اما در مجموع نیازمند بروزرسانی صنایع استخراج نفتی و گازی هستیم.

یوسف داودی، نماینده مردم سراب در خانه ملت در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری سلامت؛ درباره وضعیت توسعه ای صنایع پتروشیمی در کشور اظهار کرد: در حال حاضر در بخش صادرات نفتی مشکلاتی برای کشور به دلیل وجود تحریم ها وجود دارد و این مشکلات باعث کاهش درآمدها شده است. از این رو تامین مالی توسعه صنایع پتروشیمی کمی با کندی صورت می گیرد.

وی ادامه داد: به نظر من وزارت نفت در سال های گذشته تلاش های خوبی را برای توسعه پتروشیمی ها انجام داده است منتهی بر حسب امکانات مالی، یعنی هرچه صادرات نفتی رشد پیدا کند درآمدهای نفتی کشور بیشتر و در نهایت مشکلات سریعتر در بخش پتروشیمی ها حل خواهد شد.

داودی تصریح کرد: در حال حاضر ایران در حوزه حفر چاه های نفتی هم اقدامات خوب و قابل تاملی را انجام داده است که پیش از این چنین توانایی که در کشور وجود نداشت. این اتفاق نشان می دهد که صنعت نفت ما در وضعیت خوبی از نظر تکنولوژی قرار دارد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: با این حال شاهد این موضوع هستیم که در مواقع خاصی نظیر فصل سرما؛ کشور با کمبود گاز مواجه می شود، این کمبود نشان می دهد در عین حالی که اقدامات بسیار خوب و بزرگی برای استخراج، استصحال و مصرف این منابع صورت می گیرد؛ اما در تامین نیازهای مردم همچنان مشکلات جدی وجود دارد. ضمن اینکه همچنان برخی از مناطق شهری در استان های مختلف از جمله سیستان و بلوچستان و زهدان همچنان مجبور به تهیه کپسول های گاز هستند که این اتفاق در شان مردم هم نیست.

وی ادامه داد: توسعه تکنولوژی های برداشت؛ هزینه و زمان دسترسی به نفت و گاز را کاهش دهیم همانگونه کشورهای پیشرفته نفتی این کار را انجام می دهند، براساس آخرین آمار موجود کشورهای پیشرفته هر بشکه نفت را با نهایتا ۲۰ تا ۲۵ دلار و ایران نزدیک ۴۰ دلار استخراج می کند که این موضوع اصلا به صرفه نیست! اینکه هزینه تولید به این اندازه بالا باشد نمی تواند به درآمد موثر کشور کمک کند. دلیل اصلی آن هم امکاناتی است که در برخی از مناطق استخراجی نفتی بسیار قدیمی است که هزینه های بیشتری را بر صنعت نفت وارد می کند.

داودی با تاکید بر اینکه امروز بخش بزرگی از مشکلات آلودگی هوای کشور بویژه در کلانشهرها به دلیل مصرف سوخت های فسیلی است؛ اضافه کرد: کمتر کشوری در جهان وجود دارد که روزانه بیش از ۸۵۰ میلیون مترمکعب در روز گاز طبیعی فشرده شده CNG با ۲۵۰ نوع آلایندگی مصرف کند جز ایران!

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: البته دلیل این وضعیت تکنولوژی استخراج، فرآوری، نوع رویه پتروشمی ها همه در این موضوع دخیل هستند و باید اول در این بخش اقدامات جدی صورت بگیرد تا بتوانند آلاینده های موجود در گاز مصرفی کشور را از آن جدا کنند.

خبرنگار: محمدسیاح

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments