۱۶ تیر ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۹

تکذیب لغو همکاری ایران و کوبا در تولید واکسن

رئیس انستیتو پاستور ایران گفت: لغو قرار داد تولید واکسن کرونای مشترک بین ایران و کوبا را تکذیب می کنم.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت؛ علیرضا بیگلری رئیس انستیتو پاستور ایران با اشاره به طرح موضوع لغو همکاری ایران و کوبا در ساخت واکسن کرونا، گفت: با توجه به این قرارداد مشترک برای تولید واکسن که از ماه‌ها قبل منعقد شده، این کار شروع شده و جلسات هفتگی منظمی برقرار است و یکی از منظم‌ترین همکاری‌ها در این خصوص است.

وی ادامه داد: کارآزمایی بالینی واکسن مشترک ایران و کوبا در دو کشور به اتمام رسیده و اولین وجه تولیدی این واکسن آماده تحویل به وزارت بهداشت است.

بیگلری با تأکید بر اینکه این واکسن یکی از بهترین و مؤثرترین واکسن‌های کرونا در دنیاست، گفت: امکان تزریق این واکسن به سنین زیر هجده سال نیز وجود دارد.

رئیس انستیتو پاستور ایران با بیان اینکه خبر لغو همکاری دو کشور در تولید واکسن کرونا کاملا کذب محض است، بیان داشت: ما برنامه‌ریزی‌های دیگری داریم تا برای تولید واکسن‌های دیگر و به روز کردن این واکسن اقدام کنیم.

وی یادآور شد: اولین وجه تولیدی واکسن با نصب ماشین‌آلات لازم در حال انجام بوده و تا پایان مرداد بسیاری از کارهای مربوط به آن تمام می‌شود و با انتقال دانش فنی این واکسن، تولید آن در ایران آغاز می‌شود و مقدار تولید آن نیز در هفته‌های آتی افزایش پیدا خواهد کرد.

بیگلری با اشاره به روند تولید واکسن مشترک ایران و کوبا خاطرنشان کرد: در ماه جاری بخشی به وزارت بهداشت تحویل داده شده و از مهرماه با تحویل  ۳ میلیون دُز آغاز می‌شود و پیش‌بینی می‌کنیم در اواخر آذر این میزان را حداقل به دو برابر برسانیم.

رئیس انستیتو پاستور ایران متذکر شد: طبق قرارداد دو کشور هر کشوری که واکسن اضافه‌ای تولید کند، در اختیار کشور دیگر قرار می‌دهد. بعد از اشباع نیازهای داخلی دو کشور، زمینه ورود این واکسن به بازارهای جهانی فراهم خواهد شد./

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments