Sunday 7 June 2020 | یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۱
بازدید: 40

تولید یک داروی خوراکی برای درمان کووید-۱۹

محققان دانشگاه کارولینای شمالی داروی جدیدی موسوم به EIDD-۲۸۰۱ تولید کردند که در آزمایشات اولیه روی موش‌ها آسیب‌های ریوی ناشی از بیماری Covid-۱۹ را کاهش داده.این دارو به صورت قرص خوراکی است.

به گزارش گروه بهداشت و درمان طبنا(خبرگزاری سلامت)، بر اساس این تحقیقات، استفاده از داروی EIDD-۲۸۰۱ به عنوان یک داروی پیشگیری کننده، از آسیب شدید ریه در موش‌های آلوده به ویروس کرونا جلوگیری می‌کند. این دارو در واقع نوع خوراکی دارویی موسوم به EIDD-۱۹۳۱ است که می‌توان آن را به صورت قرص مصرف کرد.

در صورتی که این داروی جدید ۲۴ تا ۴۸ ساعت از زمان آلودگی به ویروس جدید کرونا مصرف شود، موجب کاهش زیاد آسیب ریه و جلوگیری از کاهش وزن موش‌ها می‌شود. به اعتقاد محققان این مهلت برای مصرف دارو در انسان‌ طولانی‌تر خواهد بود، زیرا بازه زمانی آلودگی تا مرگ در انسان‌ها در مقایسه با موش‌ها طولانی‌تر است.

به گفته محققان این داروی جدید علاوه بر قابلیت درمان بیماران مبتلا به Covid-۱۹ قابلیت درمان سایر عفونت‌های ناشی از انواع دیگر ویروس کرونا را دارد.
در حال حاضر سایر داروهای بالقوه Covid-۱۹ باید به صورت وریدی به بیمار تزریق شوند، اما این داروی جدید به صورت قرص خوردنی است. این شیوه ساده مصرف دارو امکان استفاده از آن را در مکان‌هایی مانند خانه سالمندان که هنوز به ویروس آلوده نشده؛ اما احتمال آلودگی آن وجود دارد، به سادگی فراهم می‌کند.انتظار می‌رود آزمایشات بالینی این دارو در بهار سال جاری آغاز شود.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science Translational Medicine منتشر شده است.(ایرنا)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of