۰۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۲

تولید واکسن کووید ۱۹چقدر طول می‌کشد؟

این هفته، موسسه ملی سلامت آمریکا اعلام کرد که اولین آزمایش‌های بالینی واکسن کووید ۱۹ به نام mRNA-1273 را شروع کرده است و آن را حداقل یک سال دیگر در اختیار مردم قرار می‌دهد.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، بنابه گفته محققان دانشگاه جان هاپکینز در آمریکا، محققان بسیاری با استفاده از فناوری‌های جدید در حال تولید واکسن هستند. از آنجایی‌که هنوز عملکرد بسیاری از این فناوری‌های جدید کاملا مشخص نیست، گروه‌های متعددی همزمان روی چند نوع واکسن کار می‌کنند.

اولین واکسن کووید ۱۹، چهار هفته بعد از آماده‌سازی اولین توالی ژنتیکی این ویروس در چین آماده شد. سازمان نوآوری و آمادگی در برابر بیماری‌های اپیدمی نروژ که در زمینه تولید واکسن برای بیماری‌های عفونی فعالیت می‌کند، برای تولید این واکسن سرمایه‌گذاری کرده است. یکی از فعالیت‌های آنها متمرکز شدن روی بیماری‌های مجهول است. در واقع آنها همیشه در برابر بیماری‌های احتمالی آینده آماده هستند و بودجه تولید واکسن این گونه بیماری‌ها را تامین می‌کنند. این سازمان، فناوری‌های جدید را حمایت می‌کند و اکنون بودجه آزمایش انواع واکسن‌های کووید ۱۹ که به‌وسیله محققان تولید شده است را تامین کرده است.

محققان آمریکا و دیگر نقاط جهان در حال بررسی انواع داروهای ضدویروسی و همچنین واکسن کووید ۱۹ هستند. آنها هنوز نتوانسته‌اند به داروی موثری دست پیدا کنند. چنانچه داروی مناسب ویروس کرونا پیدا شود، به‌سرعت می‌توان از آن استفاده کرد. اما تولید واکسن زمان‌بر است. زیرا محققان باید واکنش سیستم ایمنی بدن افراد را پس از دریافت واکسن، مشاهده کنند و پس از کسب اطلاعات به‌دست آمده، اثربخشی واکسن را ارزیابی کنند. از طرفی گونه‌های مختلفی از این ویروس وجود دارد که هنوز ارتباط بیولوژیکی آنها کاملا مشخص نیست. بنابراین محققان باید بدانند که واکسن‌ها و داروهای ضدویروسی می‌توانند در برابر تمام این گونه‌های ویروسی موثر عمل کنند یا خیر.

هر زمان واکسنی تولید می‌شود، آن ابتدا روی حیوانات ارزیابی می‌شود و چندین سازمان معتبر مانند سازمان دارو و غذای آمریکا و سازمان‌های مرتبط کشورهای دیگر این روند را ارزیابی می‌کنند. پس از طی مرحله آزمایش‌های حیوانی، واکسن وارد مرحله آزمایش بالینی می‌شود که آن معمولا روی تعداد کمی از افراد داوطلب جوان و سالم آزمایش می‌شود. پس از موفقیت اولیه واکسن، این آزمایش‌ها روی تعداد بیشتری از افراد  انجام می‌شوند و در نهایت واکسن در صورت ایمن و موثر بودن، وارد بازار می‌شود. این فرایند حداقل یک سال طول می‌کشد.

به گزارش طبنا، محققان امیدوارند در مدت زمان حداکثر یک سال، واکسن کووید ۱۹ را در اختیار مردم قرار داده و به نگرانی‌های ناشی از آن پایان دهند.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments