۱۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۶

تولید مواد موثره داروها؛ ارز داخل می‌ماند

تولید مواد موثره داروهای وارداتی به یکی از اهداف شرکتی دانش‌بنیان در کشور بدل شد. مواد موثری که با قیمت‌های زیادی از دیگر کشورها تامین می‌شد. اما با تلاشی دانش‌بنیان، برخی از این مواد موثر دارویی در کشور تولید و با قیمتی منطقی و مناسب به بازار داخلی تزریق شد.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،یکی از این مواد موثر، در داروهای ضدسرطان کاربرد دارد. طبق آمار سازمان بهداشت جهانی نرخ رشد سرطان در کشورهای در حال توسعه بیشتر از کشورهای توسعه یافته است که یکی از دلایل آن عوامل زیست‌محیطی است. داروهای قدیمی ضد سرطان از تکثیر طبیعی همه سلول‌ها پیشگیری می‌کند یعنی سلول‌های سالم بدن را هم در کنار سلول‌های سرطانی از بین می‌برند. به همین دلیل این داروها عوارض جانبی زیادی برای بیماران دارند. اما از ۲۰ سال قبل داروهایی برای درمان هدفمند سرطان به بازار آمده‌اند که اثربخشی بیشتر و عوارض کمتری دارند.

شرکت داروسازی آوه سینا هم برای ورود به این عرصه اقدام به تولید مواد موثره داروهای هدفمند ضد سرطان کرده است. داروهایی که در دنیا به دلیل نجومی بودن قیمت این مواد، هزینه گزافی به بیماران تحمیل می‌کند. این شرکت تلاش می‌کند تا دارویی با مواد موثره ارزان‌تر تولید و به نظام سلامت و درمان کشور تزریق کند.

شرکت اصلی این مجموعه، داروسازی آوه سینا و شرکت فرعی نیز شرکت صنایع شیمیایی دارویی ارسطو است که مواد اولیه دارویی (API) تولید می‌کند. این مجموعه جزء معدود شرکت‌ها در این حوزه است که زنجیره کاملی از تولید تا عرضه را در خود دارد.

به گفته سیامک میرترابی مدیر عامل این شرکت، از آنجا که رقبایی که داروی ضد سرطان تولید می‌کنند ماده موثره را از کشورهای دیگر وارد می‌کنند، تولید این دارو توسط آوه سینا قیمت تمام شده دارو را کاهش قابل توجهی می‌دهد و این یک مزیت رقابتی برای شرکت است. مثلا یکی از محصولات این شرکت در پیشگیری از تهوع و استفراغ ناشی از عمل جراحی یا شیمی درمانی سرطان کاربرد دارد.

این فعال فناور ادامه داد: سایت داروهای تزریقی هدفمند ضد سرطان هم در دست ساخت است و سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری می‌رسد.

به گفته وی، این مجموعه در راستای اهداف صادراتی خود از سالها پیش فرآیند ثبت محصولات تخصصی خود را در کشورهای منطقه پیگیری کرده است.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments