۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۳

تولید با کیفیت، ارزش پول ملی را افزایش می دهد

رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به سیاست این سازمان در حوزه حمایت از تولید داخل، گفت: تولید با کیفیت، ارزش پول ملی را افزایش می دهد.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از وبدا، دکتر محمد رضا شانه ساز معاون وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو در نشست وبیناری با نمایندگانی از تشکل های تولیدی و بازرگانی با اشاره به شعار سال و توجه مقام معظم رهبری به مقوله اقتصاد در چند سال اخیر، گفت: توجه به حوزه اقتصادی در مقطع کنونی می تواند اثرات مثبتی در بعد ملی و نیز در بعد بین المللی داشته باشد. انتخاب شعار سال از سوی مقام معظم رهبری، نشان از درایت ایشان دارد و با توجه به اینکه دشمن، بر بحث معیشت مردم و مسائل اقتصادی متمرکز شده لازم است، تصمیماتی متناسب با آن اتخاذ شود.
وی افزود: سربازان خط مقدم این جنگ اقتصادی که به عنوان تولیدکننده فعالیت می کنند، باید به موقع تجهیز و پشتیبانی شده تا بتوانند نقشه دشمن را خنثی کنند، در غیر این صورت توان خودشان را در این عرصه از دست می‌دهند و به مرور زمان دلسرد شده و تولید را رها می‌کنند.
رییس سازمان غذا و دارو توجه به مقوله تولید را مسئله ای زیربنایی عنوان کرد و افزود: در صورتی که تولید داخلی و درآمد ناخالص ملی را افزایش دهیم، مشکلات عمده کشور در حوزه اقتصاد حل خواهد شد زیرا، مهمترین مولفه ای که می تواند ارزش پول ملی را افزایش دهد، توجه واقعی به بخش تولید ملی، افزایش کیفیت آن و قابلیت صادرات و خروج رسمی کالاها از مرزهای جغرافیایی کشورمان است.
ارزش پول ملی شاخصی بنیادین و بسیار مهم در حوزه اقتصاد است
وی با تاکید بر اینکه ارزش پول ملی شاخصی بنیادین و بسیار مهم در حوزه اقتصاد است، گفت: از طریق تولید، می توان ارزش پول ملی را بالا برد.
دکتر شانه ساز یکی از چالش‌های جدی کشور را بحث اشتغال دانست و گفت: رشد تولید ملی یکی از کارهایی است که در راستای حل معضلات اقتصادی و توسعه اشتغال کشور اعم از اشتغال مستقیم و غیر مستقیم موثر خواهد بود. اشتغال غیرمستقیم در خدماتی که به واسطه تولید ایجاد می شود، گاهی چند برابر اشتغال مستقیم در تولید است و به عنوان بخش مهمی از اشتغال غیر مستقیم به حساب می آید. گاهی با افتتاح هر مجموعه تولیدی، ۵۰۰ الی ۶۰۰ نفر مستقیما مشغول به کار می شوند ولی بابت خدمات ناشی از آن، دو تا سه برابر نیروی انسانی جهت پشتیبانی تولید به کار گرفته شده و اشتغال برای آنها ایجاد می شود.
وی بحث بیکاری و لزوم اشتغالزایی بیشتر را از مباحث مهم کشور برشمرد و افزود: با حذف موانع و انجام پشتیبانی های لازم و به هنگام در حوزه تولید می توان این مشکل را حل و فصل کرد.
 رییس سازمان غذا و دارو در ادمه به بحث صادرات و تولید انبوه اشاره و خاطرنشان کرد: با کاهش هزینه سربار تولید و ایجاد بازارهای رقابتی می توان (Feasibility) را افزایش داد زیرا در بسیاری از موارد، هزینه سربار تولید ثابت است و در تیراژ پایین تر تولید، هزینه و قیمت محصول را افزایش می دهد، در حالی که با افزایش تولید، این مقدار در هزینه های ثابت سرشکن شده و در نتیجه محصول نهایی با قیمت کمتری به مصرف کننده ارائه می شود. بنابراین برای دسترسی بیشتر مصرف کنندگان داخلی و دستیابی به بازارهای همسایه و منطقه اعم از کشورهای شمالی، غربی و شرقی و حتی کشورهای جنوبی حوزه خلیج فارس باید بتوانیم تیراژ تولید را بالا ببریم.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x