۱۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۱

توقف استقراض از بانک مرکزی

وزیر اقتصاد با بیان این که استقراض جدید دولت از بانک مرکزی در شهریور بر خلاف پنج ماه ابتدایی سال به صفر رسید، از چهار راهبردی سخن گفت که دولت با آن ها، روند صعودی نرخ تورم را به زودی کنترل خواهد کرد.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری سلامت، نرخ تورم در شرایطی شهریور امسال به ۴۵.۸ درصد رسید که برای سومین ماه پیاپی، تورم ماهیانه رقم بیش از ۳ درصد را با شیبی صعودی تجربه کرد.

این در حالی است که پیش از این، این شاخص در تابستان و مهر و آبان سال گذشته، اوج قبلی خود تا ۷ درصد را تجربه کرده و سپس به زیر ۲ درصد کاهش یافته بود.

با این حال، روند اخیر تورم ماهیانه، هم اینک نرخ تورم سالیانه را در مسیر ۵۰ درصد قرار داده است.

در این خصوص وزیر اقتصاد، با بیان این که افزایش تورم در شهریور به هیچ وجه مطلوب نیست، وعده داد با اقداماتی که انجام خواهد شد ترمز افزایش قیمت‌ها کشیده می‌شود.

خاندوزی ابتدا درباره دلایل این تورم توضیح داد: بخشی از این تورم مربوط به افزایش قیمت ارز و همچنین فشار کسری بودجه در ماه‌های ابتدایی سال است که موجب برداشت بیش از اندازه از بانک مرکزی شد.

وی افزود: سیاست اقتصادی با تاخیر تاثیر خود را خواهد گذاشت و اگر دولت با ۵۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه در چهار ماه نخست امسال از بانک مرکزی استقراض کرد این موضوع خود را در ماه‌های ششم و هفتم نشان می‌دهد.

جزئیات عملکرد منابع و مصارف بودجه در چهار ماه امسال نشان می دهد در شرایطی که درآمدهای دولت گذشته در سال ۱۴۰۰ (عمدتاً ناشی از دریافت مالیات) تنها ۱۱۹ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بوده، هزینه های جاری (عمدتاً حقوق کارکنان دولت) ۲۰۳ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان بوده است.

به عبارت دیگر، کسری تراز عملیاتی چهار ماهه به ۸۴ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

ورای این موضوع، سرجمع منابع دولت در بازه زمانی یاد شده (شامل درآمدها، فروش نفت و اوراق) به ۲۰۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان رسیده، در حالی که سرجمع هزینه ها (شامل جاری، عمرانی و بازخرید اوراق) ،۲۶۹ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بوده است.

به عبارت دیگر، دولت روحانی در چهار ماه آخر عمر خود، ۶۵ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان کسری بودجه داشته که به هیچ روش معمولی قابل تامین نبوده است (کسری بودجه تامین نشده).

برای همین، دولت دوازدهم مجبور به استفاده از بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان تنخواه گردان خزانه (استقراض از بانک مرکزی) و حتی مازاد بر آن ۱۵ هزار میلیارد تومان استفاده از ظرفیت یک ماده دیگر (به طور خلاصه استفاده موقت از حساب های اختصاصی از جمله حساب تمرکز درآمد شرکت های دولتی) شده است.

وزیر اقتصاد در ادامه، چهار راهبردی که وعده کاهش نرخ تورم را عملی خواهد کرد، اعلام کرد.

وی گفت: دولت سیزدهم برای کنترل افزایش قیمت‌ها اقداماتی را در دستور کار قرار داده، از جمله کنترل نوسانات نرخ ارز از طریق افزایش فروش نفت و میعانات که در دستور کار قرار گرفته است.

وزیر اقتصاد افزود: برای تسهیل دسترسی به ارز‌های بلوکه شده کشور در دیگر کشور‌ها نیز تدابیری در روز‌های اخیر اتخاذ شده است.

وی گفت: درباره استقلال از بانک مرکزی نیز اقداماتی انجام شده و برخلاف پنج ماه ابتدایی سال، دولت سیزدهم در شهریور بدون یک ریال استقراض جدید از بانک مرکزی توانست بودجه خود را تامین کند و زودتر از پایان شهریور حقوق کارکنان دولت واریز شد.

خاندوزی افزود: ما در ماه‌های ابتدایی سال، ۱۶ هزار میلیارد تومان تامین مالی از طریق فروش اوراق داشتیم که این رقم در یک ماه اخیر، به ۲۷ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

وی تصریح کرد: تداوم این اقدامات، می‌تواند کنترل تورم و کشیده شدن ترمز افزایش قیمت‌ها را در پی داشته باشد هرچند ممکن است با چند ماه فاصله، تاثیر بگذارد.

به ویژه با تغییر لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، کمتر کسری بودجه خواهیم داشت و شاهد پایین آمدن سطح عمومی قیمت‌ها در ماه‌های آینده خواهیم بود

منبع:خراسان

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments