۲۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۵

توصیه فرانسه به اروپایی‌ها در خصوص خودداری از همراهی با آمریکا

یک رسانه غربی از تشدید اختلاف میان فرانسه و آمریکا و توصیه پاریس به کشورهای اروپایی برای خودداری از پیوستن به ائتلاف مورد نظر واشنگتن در خلیج فارس خبر داده است.

به گزارش گروه بین‌الملل طبنا(خبرگزاری سلامت)، از زمان مطرح شدن ایده تشکیل ائتلاف دریایی نظامی‌در خلیج فارس، فرانسه اعلام کرد که می‌خواهد فرماندهی این ائتلاف را در دست بگیرد.

در همین رابطه و با بروز اختلاف میان فرانسه و آمریکا دو دیپلمات فرانسوی به اسکای نیوز گفته اند که پاریس از کشورهای اروپایی خواسته تا زمانیکه اروپا آماده تشکیل چنین ائتلافی نشده از حضور در ائتلاف آمریکایی خودداری کنند.

در همین رابطه «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه در روزهای اخیر با «دومنیک راب» وزیر خارجه انگلیس دیدار و گفتگو کرده است.

دو منبع دولتی فرانسوی به اسکای نیوز  گفته‌اند که فرانسه از متحدان اروپایی خود خواسته در  ائتلاف اروپایی شرکت کنند و به آنها توصیه کرده است که هیچ اقدامی‌ در راستای تلاش‌های آمریکا برای رهبری این ائتلاف انجام ندهند و در عوض منتظر اقدام متحدان اروپایی باشند.

اسکای نیوز در ادامه گزارش داده است که مذاکرات تکمیلی قرار است در حاشیه نشست جی هفت که در فرانسه برگزار می‌گردد انجام شود.

اسکای نیوز در ادامه به نقل از یک منبع فرانسوی دیگر نوشت: این مساله برای پاریس خط قرمز است و دلیل آن این است که اروپا به دنبال مأموریتی مستقل از عملیات آمریکا در چارچوب ساختار امنیت دریایی بین‌المللی (IMSC) است و آن را قابل  قبول‌تر می‌داند. «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه مایل است اروپا در دفاع از خود نقشی مستقل داشته باشد تا اینکه متکی بر ایالات متحده آمریکا باشد.

این گزارش اسکای نیوز بعد از بروز تنش میان فرانسه و امریکا در خصوص اقدامات پاریس برای زنده نگه داشتن برجام منتشر شده است.(مهر)

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x