۰۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۳
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس:

توسعه صنایع پتروشیمی شرط جلوگیری از خام فروشی است

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: توسعه صنایع پتروشیمی می تواند از خام فروشی جلوگیری کرده و ارزش افزوده بیشتری برای کشور ایجاد کنند ضمن اینکه با توسعه پتروشیمی ها ارزآوری شدت خواهد یافت.

یوسف داودی، نماینده سراب در خانه ملت در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری سلامت؛ درباره اهمیت کاهش خام فروشی، افزود: ارزیابی من این است که باید در تمامی معادن و مخازن زیرزمینی یا روزمینی از خام فروشی جلوگیری کنیم. باید به این سمت برویم که تجهیزات و فناوری های صنایع تبدیلی را در کشور توسعه دهیم تا بتوانیم ارزش افزوده ایجاد کنیم. فروش محصولات حاصل در صنایع تبدیلی ارزآوری بیشتری برای کشور خواهد داشت.

وی ادامه داد: در مورد صنایع پتروشیمی هم به هر حال هم نیاز کشور را داریم و هم نیاز به صادرات. باید به سمت توسعه صنایع پتروشیمی کشور حرکت کنیم تا بتوانیم محصولات با ارزش افزوده بیشتر و بالاتر را تولید کنیم. مانند تامین کودهای کشاورزی که در حال حاضر با کمبود آن در کشور مواجه هستیم.

داودی اضافه کرد: تبدیل گازها به LPG خود اقدامی دیگر است که می تواند به حفظ هوای پاک کشور کمک کند که البته بیشتر LPG تولید صادر می شود و الان متاسفانه گاز CNG در کشور استفاده می شود که بیشترین آلایندگی را دارد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: در حال حاضر تکولوژی صنایع تبدیلی در کشور مطلوب نیست و باید بیشتر در این زمینه کار و سرمایه گذاری صورت بگیرد. نیاز است که پتروشیمی ها با علم روز دنیا مطابقت پیدا کند، ضمن اینکه باید در تجهیزات استخراج از مخازن نفت و گاز نیز به روز شویم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا توسعه پتروشمی ها کافی بوده یا نه، افزود: به نظرم همچنان جا برای توسعه پتروشیمی ها وجود دارد و در حال حاضر با کشورهای پیشرفته فاصله داریم و باید نخبگان ما در حوزه فناوری های جدید و دانش بنیان به این موضوع بیش از گذشته توجه داشته باشند.

خبرنگار: محمدسیاح

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments