۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۴
گزارش روز هفتم جشنواره «هنر زنده است»

توجه به هنرهای کمتر دیده شده

اولین جشنواره خصوصی در حوزه هنر که در چهار بخش فیلم، موسیقی، تئاتر و دیجیتال آرت برگزار می‌شود، به روزهای پایانی خود رسید. این جشنواره با رویکرد حمایت از هنرمندان آسیب‌دیده در دوران کرونا اولین دوره خود را برگزار کرد که با استقبال قابل توجهی هم مواجه شد. در این گزارش نگاهی داریم بر آنچه در روز هفتم جشنواره گذشت.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری سلامت، جشنواره «هنر زنده است» به صورت برخط و محدود فیزیکی در محل باغ کتاب تهران برگزار می‌شود. بخش فیلم این جشنواره با استقبال فیلمسازان مواجه شد و ۱۱۸ اثر به جشنواره رسید. سانس اول روز هفتم در سالن اصلی به نمایش فیلم «اگر جایی هستی که من نیستم» اختصاص داشت. این فیلم را رضا سلیمان‌تاش کارگردانی کرده که پیش از این او را در جایگاه کارگردانی تئاتر دیده بودیم. سلیمان‌تاش در نشست خبری این اثر گفت: «از طریق یکی از دوستان قدیمی توانستم با یکسری از بچه‌های تئاتر شیراز آشنا شوم و آنجا تعدادی تست گرفتم و از بین آن‌ها چند نفری بسیار همدل بودند. من به بازی بازیگران نمره استاندارد می‌دهم زیرا متن باید کار خودش را درست انجام بدهد. دومین نکته مهم تمرین است که بچه‌ها خیلی خوب همکاری کردند. سومین نکته تمرکز سرصحنه است که خیلی خوب فراهم شده بود.» سروش قاسمیان؛ نویسنده این فیلم هم نحوه شکل‌گیری ایده را اینطور شرح داد: «داستان اولیه براساس فضای مجازی شکل می‌گرفت و درباره ویدئویی بود که باز نشر می‌شد.» سانس دوم به تکرار مستند «چشم ایرانی» ساخته ساسان فلاح‌فر اختصاص داشت.

فراهم کردن زمینه برای جوانان

رئیس سازمان سینمایی در روز هفتم سری به محل برگزاری جشنواره در باغ کتاب زد. حسین انتظامی در بازدیدی که از بخش‌های مختلف و روند برگزاری جشنواره داشت، با بهروز غریب‌پور؛ رییس شورای سیاست‌گذاری، کمال تبریزی؛ دبیر بخش فیلم، مازیار رضاخانی؛ مدیر جشنواره به گفت‌وگو نشست. انتظامی در این بازدید ضمن ابراز امیدواری برای ادامه یافتن جشنواره در سال‌های بعد، عنوان کرد: «نفس فراهم کردن زمینه برای جوانان به جهت ارائه کار و دیده شدن کارهایشان در شرایط انفعالی که در این سال کرونایی وجود داشت و عده‌ای تصور می‌کردند که همه فعالیت‌ها باید تعطیل شوند، قابل قدردانی است. امروز آمدم تا به بزرگان خسته نباشید و خداقوت بگویم.»

پنج سانس برای فیلم کوتاه

شنبه ۱۶ اسفند و در روز هفتم ۲۵ فیلم کوتاه در سالن شماره هشت باغ کتاب پخش شد که نکته قابل توجه حضور فیلم‌هایی از سراسر ایران بود. این آثار از شهرهای اردبیل، فارس، خراسان جنوبی، همدان، قم، کرمان، مازندران و تهران به جشنواره ارسال شده بودند و رقابت این تعداد فیلم از جای جای ایران اتفاق منحصربه‌فردی است که «هنر زنده است» آن را رقم زد. سالن اصلی هم در سانس آخر میزبان فیلم‌های «لئو»، «به وقت یلدا»، «انکاس»، «حاج ابوالقاسم قناد و پسران»، «دندون لق»، «زبان سنگی»، «آیدین» و «نمکی» بود.

توجه به هنرهای کمتر دیده شده

جشنواره «هنر زنده است» در چهار بخش موسیقی، فیلم، تئاتر و دیجیتال آرت برگزار می‌شود. حضور همه اعضای خانواده هنر در یک رویداد تاکنون سابقه نداشته و علاوه بر آن دبیری هر بخش را نیز یکی از چهره‌های سرشناس آن حوزه برعهده دارد، در واقع «هنر زنده است» رویداد مستقلی است که به دست هنرمندان اداره می‌شود. بخش‌هایی در این جشنواره مورد اهمیت قرار گرفته‌اند که پیش از این کمتر به آن‌ها توجه می‌شد و از جمله آن می‌توان به موسیقی الکترونیک و گروه‌های آوازی بانوان در بخش موسیقی اشاره کرد. علاوه بر این دیجیتال آرت که تلفیق هنر و تکنولوژی و هنری نوین است نیز بخش مجزایی در این جشنواره دارد که این خود می‌تواند زمینه‌ساز توجه و رشد این هنردر آینده باشد. تئاتر هم حضور پررنگی داشته و تنوع خوبی در آن به چشم می‌خورد.

جشنواره «هنر زنده است» از دهم تا ۲۱ اسفند به صورت برخط و حضور محدود با رعایت پروتکل‌ها در مجموعه باغ کتاب در چهار بخش فیلم، تئاتر، موسیقی و دیجیتال آرت برگزار می‌شود.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments