۱۴ دی ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۰
عضو کمیسیون عمران مجلس:

توجه به صنایع تبدیلی، رمز توسعه کشور است

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: در صنایع پتروشیمی ‌هیچگونه تحریمی ‌وجود ندارد و آن به دلیل نیازی است که سایر کشورها به محصولات ما دارند و ما باید از این فرصت برای توسعه صنایع تبدیلی با بهره‌گیری از سرمایه‌گذاری استفاده کنیم.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری سلامت، مجتبی یوسفی، نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی ‌درباره چگونگی توسعه پتروشیمی‌ها و توجه به خام فروشی نفت، توضیح داد: یکی از موضوعاتی که می‌توانست به عنوان نقطه مثبت دولت‌ها و این دولت بیشتر، باشد ولی کوتاهی کرد و اصلا جزو سیاست‌هایش هم نبود، این بود که از خام فروشی فاصله بگیریم.

وی ادامه داد: ما هر چقدر از خام فروشی در حوزه صنایع معدنی از جمله فولاد و سنگ‌های معدنی‌ و سایر صنایع و چه در حوزه موضوعات مرتبط با نفت و گاز فاصله بگیریم و به سمت صنایع تبدیلی و پایین دستی برویم؛ به همان اندازه به ایجاد ارزش افزوده و افزایش درآمد پایدار کشور کمک کرده‌ایم.

یوسفی اضافه کرد: الان ببینید در صنایع پتروشیمی ‌و بنزین و موضوعات مرتبط با آن تحریم نشده‌ایم چراکه کشورهای دیگر به ما وابسطه هستند. در علم اقتصاد موضوعی با این عنوان «تطابق» وجود دارد؛ یعنی نیاز آن کشور به محصول من زیاد است و عملا این را می‌بینیم و این خام فروشی است که باعث شده تا این تطابق مورد بهره‌برداری قرار نگیرد.

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: عده‌ای هستند که به این خام فروشی علاقه دارند چراکه سودهای کلانی را می‌برند، چه در صنعت حوزه فولاد که قبلا سنگ آهن بود و الان اسلپ، بیلت و شمش به جای تولید محصول نهایی مانند لوازم خانگی صادر می‌کنیم و چه در حوزه نفت و گاز که افتخارمان این است که نفت و گاز و میعانات صادر می‌کنیم.

وی تاکید کرد: در صورتی که از ظرفیت بازار سرمایه، مردم و حتی سرمایه گذاران خارجی واقعی نه مثل توتال که اسناد کشور را در اختیارشان گذاشتیم و اتفاقی هم نیفتاد؛ در صنایع تبدیلی آن هم در مکان‌هایی نظیر جنوب کشور و نزدیک بنادر و کنار دریا که مشکل آب ندارد و مزیت صادراتی هم دارد، بهره ببریم می‌توانیم شاهد رونق این صنایع باشیم.

یوسفی با اشاره به اینکه مکان یابی صنایع تبدیلی یکی از نکات مهم در توسعه آنها است؛ تاکید کرد: نباید وسط کویر صنایعی را احداث کنیم که بعدا مشکلاتی آبی، صادرات و موضوعات دیگری را پیدا کنند. اینها عدم توسعه متوازنی است که باید براساس آمایش سرزمینی صورت بگیرد.

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: اینها کمک می‌کند که مشکل کشور در حوزه‌های مختلف اقتصادی حل شود.

خبرنگار: محمدسیاح

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments