۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۹
رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران:

تهران برای حل مشکلات خود نیاز به نگاه کلان، علمی و پژوهشی دارد

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران گفت: اداره کلانشهری مانند تهران یکی از پرچالش ترین مسئولیت های موجود در کشور است که برای حل مسائل و مشکلات آن نیاز به دیدی کلان نگر، علمی و پژوهشی دارد.

به گزارش خبرنگار شهری طبنا(خبرگزاری سلامت)، رضا کرمی محمدی با بیان این مطلب افزود: صحنه مدیریت شهری در تهران صحنه ای فرامحلی و اثرگذار در کشور است و مسائل اصلی آن در حقیقت نه مسئله یک شهر بلکه مسئله کشور خواهد بود، چرا که دامنه تأثیر این مدیریت به گونه ای است که با اصلاح هر یک از چالش های جدی آن می توان به الگویی مشابه در سطح کشور رسید.

وی با بیان اینکه شناخت اصولی مشکلات واقعی و ریشه ای این شهر خود چالشی جدی است و نیاز به نگاه کارشناسانه و علمی به مسائل دارد، ادامه داد: اگر به این موضوع قائل باشیم که تعریف درست و اصولی از «مسئله» در شهر، خود نیمی از حل مسئله خواهد بود. بنابراین باید یک نگاه کارشناسانه و مجهز به علم روز باید پشتوانه هر تصمیم مهمی در شهر باشد.

محمدی با اشاره به فاصله معنادار دانشگاه به عنوان مهمترین حوزه پژوهش با صنعت و مدیران اجرایی بیان کرد: امروز اگر کار ارتباط دانشگاه و صنعت (ملت) لنگ می زند و هر یک راه خود را پیش گرفته و به مرور از هم فاصله گرفته اند، نتیجه این امر است که مسئله دانشگاه مساله صنعت است و نه صنعت نگاه خود را به دستاوردهای پژوهشی در دانشگاه دوخته است.

به اعتقاد وی، ذات علمی دانشگاه بر آن است که مساله‌‎ای واقعا مهم را بیابد و حل آن را موضوع تلاش جدی خویش قرار دهد، این در حالی است که در ذات صنعت هم این نکته وجود دارد که هر روز با چالشی جدید برای ارتقاء سطح خود مواجه و در تدارک حل مشکلی جدید باشد.

رئیس سازمان پیشگیری ومدیریت بحران شهر تهران با اشاره به اینکه متأسفانه در کشور ما نه مسئله صنعت آنچنان که شایسته و علمی است شناخته و معرفی می شود و نه دانشگاه مسئله مهمی را در صنعت پیدا می کند که واقعا نیاز به کار علمی داشته باشد، یادآور شد: این دیدگاه باعث شده تا حوزه پژوهش به دنبال موضوعاتی رود که صرفا جنبه علمی در جهان داشته و از حل مسائل واقعی کشور فاصله می گیرد.

وی با بیان اینکه شهر تهران نیز امروز نیاز به طرح مشکلات واقعی با دیدی کلان نگر و علمی و چالشی دارد تا انگیزه کافی برای مفید بودن را به دانشگاه بدهد، تاکید کرد: در غیراین صورت طرح و حل مشکلات متداول با تکیه بر تجربه های مدیریتی مسبوق به سابقه در کشور، شاید نتیجه ای چندان فراتر از آنچه تاکنون شاهد بوده ایم در بر نداشته باشد.

رضا کرمی محمدی با اشاره به اینکه مدیریت شهری در دوره جدید توجه جدی به این مسئله دارد، گفت: برگزاری رویدادهایی مانند جشنواره مدیریت، پژوهش و نوآوری شهر تهران می تواند خلاء موجود بین حوزه های پژوهشی و مدیران اجرایی را کاهش دهد تا اجرای برنامه ها و پروژه های شهری کاملا مبتنی بر علم، آگاهی و پژوهش انجام شود.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of