۲۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۸

تهدید ترکیه به اخراج نظامیان آمریکایی از پایگاه «اینجرلیک»

وزیر خارجه ترکیه به آمریکا هشدار داد در صورت تحریم ترکیه، باید نظامیانشان را از پایگاه اینجرلیک خارج کنند.

به گزارش گروه بین‌المللی طبنا(خبرگزاری سلامت)، «مولود چاووش‌اوغلو» وزیر خارجه ترکیه امروز (چهارشنبه)‌ تهدید کرد اگر واشنگتن بخواهد تحریم‌های جدیدی بر آنکارا وضع کند، خواستار خروج نظامیان آمریکایی از پایگاه هوایی «اینجرلیک» می‌شوند.

چاووش‌اوغلو در مصاحبه تلویزیونی با شبکه «اِی‌هابر» با بیان اینکه کنگره آمریکا نمی‌تواند هیچ دستاوردی از تحریم ترکیه به بهانه خرید سامانه پدافند موشکی «اس-۴۰۰» داشته باشد، گفت: «اگر آمریکایی‌ها ما را تحریم کنند، ترکیه نیز خواستار خروج نظامیان آمریکایی از پایگاه اینجرلیک می‌شود».

به نوشته روزنامه «دیلی صاباح» وی در واکنش به جنجال آمریکایی‌ها بر سر خرید سامانه اس-۴۰۰، توضیح داد: «این یک سامانه تهاجمی‌نیست، بلکه سیستمی‌دفاعی است… اگر آمریکایی‌ها جنگنده‌های اف-۳۵ را به ما تحویل ندهند، احتمالا روسیه جایگزین‌های آن را ارائه کند».

وزیر خارجه ترکیه درباره عملیات‌های حفاری این کشور در شرق دریای مدیترانه نیز گفت: «ما آماده‌ایم برای حل مناقشات بر سر شرق مدیترانه، پای میز مذاکره با یونان بنشینیم. ما طرفدار تنش نیستیم، بلکه حامی‌رویکردی هستیم که حق دو طرف را طبق قوانین بین‌المللی تامین کند».

چاووش‌اوغلو با تاکید بر اینکه هیچ کشورش نمی‌تواند علیه عملیات‌های حفاری این کشور در شرق مدیترانه اقدام کند، وعده داد: «شاید با تمام کشورهایی که در مدیترانه ساحل دارند، پیمان‌های دریایی امضا کنیم که شامل یونان، لبنان و مصر هم می‌شود».

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments