۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۲

تنها ۱۰ درصد بودجه شهرداری برای تحقیقات صرف می‌شود

رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: در کل شهرداری تهران حدود ۲۰۰ میلیارد تومان بودجه برای تحقیقات صرف می شود اما تنها ۱۰ درصد آن در مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران مصرف شده است.

به گزارش خبرنگار شهری طبنا (خبرگزاری سلامت) محسن‌هاشمی‌در یازدهمین جشنواره پژوهش و نوآوری در مدیریت شهری و ششمین جشنواره پژوهش و آموزش در مدیریت شهری و روستایی که امروز در برج میلاد تهران برگزار شد با بیان اینکه در کل شهرداری تهران حدود ۲۰۰ میلیارد تومان بودجه برای تحقیقات صرف می‌شود، افزود: اما تنها ۱۰ درصد آن در مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران مصرف شده است.

وی با اشاره به اینکه تحقیقات دو نوع بنیادی و کاربردی دارد، افزود: بنیادی بیشتر برای کشف پدیده‌ها و افزودن مرز توسعه و دانش است، با این نوع از پژوهش و تحقیق قوانین اولیه کشف می‌شود.

رییس شورای اسلامی‌شهر تهران ادامه داد: در شهرداری تهران و در مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران عمدتا این نوع تحقیقات را مد نظر قرار نمی‌دهیم زیرا این نوع تحقیق توسط دانشگاه‌ها انجام می‌شود.

هاشمی‌با اشاره به نوع دوم تحقیقات کاربردی، گفت: این نوع تحقیقات برای رفع مشکل، نیازهای بشر و بهبود اوضاع و حتی بهبود ابزارها انجام می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه این نوع تحقیق منجر به بهبود کیفیت زندگی بشری می‌شود، عنوان کرد: در شهرداری تهران از این نوع تحقیقات زیاد است که هم درآمدزا بوده و هم زودتر به نتیجه می‌رسد.

رییس شورای اسلامی‌شهر تهران با بیان اینکه یکی از مشکلات ما این است که ۹۰ درصد بودجه مربوط به پژوهش به صورت پراکنده در سایر بخش‌ها و معاونت‌های شهرداری تهران مصرف می‌شود، تاکید کرد: شهرداری تهران باید فکری برای تحقیق و پژوهش پراکنده داشته باشد و همه آنها را در مرکز مطالعات متمرکز کند.

هاشمی‌با اشاره به اینکه در یازده دوره جشنواره ۴۰ هزار پژوهش به مرکز مطالعات رسیده است، گفت: نمی‌دانم چرا این تعداد پژوهش تاکنون منجر به افزایش و بهبود کیفیت عملکردمان در شهرداری تهران نشده است.

وی ادامه داد: ما ۶۷ هزار نفر نیرو در شهرداری تهران داریم که حدود ۹ هزار نفر آنها تحصیلات کارشناسی ارشد دارند و بیش از ۴۰۰ نفر هم مدرک دکتری دارند در حالی که اثر بخشی خاصی از این نیروی انسانی دانشمند نمی‌بینیم.

رییس شورای اسلامی‌شهر تهران تاکید کرد: اگر پژوهشها درست انجام نشود و تحقیقات ما اثر بخش نباشد کشور پیشرفتی نخواهد داشت.

هاشمی‌یادآور شد: وقتی به تعداد تحقیقات انجام شده در یک موضوع خاص نگاه میکنیم تعداد تحقیقات زیاد است اما خروجی درستی از آن گرفته نشده و این موضوع می‌طلبد که یک تصمیم جدی در این حوزه بگیریم.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments