۱۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۰

تنها به شستن دستها اتکا نکنید

فوق تخصص ایمونولوژی گفت: تنها به شستن دست ها اکتفا نکنید و پس از شیتن دست های خود را کاملا خشک کنید.

دکتر علی باقری فوق تخصص ایمنولوژی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان طبنا(خبرگزاری سلامت) گفت: با در نظر گرفتن میزان و سرعت بالای پخش و گسترش ویروس کرونا ، در کنار توصیه های مکررسازمان بهداشت جهانی مبنی بر شست‌وشوی صحیح و مکرر دست‌ها با آب و صابون، تحقیقات جدید خاطر نشان می کند که خشک‌کردن دست‌ها پس از شست‌وشو با آب و صابون نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی افزود: با گسترش تعداد بیماران کووید ۱۹،در سراسر جهان و کشور ما تمامی متخصصین هم عقیده هستند که شستن دست ها با آب و صابون به علت چربی بودن غشاء ویروس ،باعث از بین رفتن لیپید و چربی غشاء آن شده و ویروس از بین می رود و در صورت نبود آب و صابون، باید دستانشان را با الکل ضدعفونی کنند تا در اولین فرصت نسبت به شست‌وشوی آن‌ها اقدام نمایند.

این متخصص ایمنولوژی اضافه کرد:اهمیت خشک کردن دست ها کمتراز شستن آنها با آب و صابون نبوده و بهترین وسیله برای خشک کردن دست ها حوله های کاغذی یک بار مصرف است.در کشور مادستمال کاغذی که بصورت یک بار مصرف استفاده می شود فراوانتر و سهل والحصول تر است، وبا خشک کردن دست ها امکان انتقال ویروس به کمترین امکان میرسد.

دکتر باقری در مورد شستن دستها گفت:زمان لازم برای شستن دستها حداقل به مدت ۲۰ ثانیه با مایع صابون روی‌هم مالیده شده و سپس با آب سالم شست‌وشو داده شود. صابون برای شستشوی دست‌ها از بسیار پر اهمیت است زیرا با توجه به غشای چربی ویروس کرونا تحقیقات نشان داده که شست‌وشو با صابون باعث کاهش بسیار زیاد این ویروس خواهد شد و خشک کردن آن نیز قسمت پر اهمیت بعدی آن است.

دکترباقری ادامه داد:محققان سازمان بهداشت جهانی یافتند که خشک‌کن‌های هوای گرم مخصوص دست که بیشتر در سرویس های بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد و حوله‌های پارچه‌ای از روش‌های بسیار مشکل‌ساز در خشک‌کردن دستان پس از شستشو به‌ویژه درمراکز درمانی به‌حساب می‌آیند.نتایج این تحقیق جدید نشان می‌دهد استفاده از حوله‌های کاغذی یک‌بارمصرف، و دستمال کاغذی از روشهای دیگر بهتر بوده و باعث سرایت و انتقال کمتر میکرو ارگانیسم ها از طریق دست خواهد شد.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments