۱۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۹

تمامی مراحل تست و شناسایی بیماران مبتلا به HIV به صورت کاملا محرمانه انجام می شود

کارشناس مسئول برنامه پیشگری از اچ آی وی و هپاتیت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه تمامی مراحل تست و شناسایی بیماران مبتلا به HIV به صورت کاملا محرمانه انجام می شود اظهار کرد: در حال حاضر 20 مرکز شناسایی بیماران مبتلا به HIV در مناطق زیر پوشش این دانشگاه فعال و به متقاضیان خدمات ارائه می دهد.

به گزارش گروه استان های خبرگزاری سلامت به نقل از وبدا،دکتر علی حسین پور با تاکید بر اینکه در مراکز تست HIV تمامی دستورالعمل های بهداشتی رعایت می شود و افراد نباید از ترس ابتلا به کرونا مراجعه و پیگیری بیماری خود را به تاخیر بیاندازند خاطر نشان کرد: «بیماری کرونا بر شناسایی افراد مبتلا بر اچ‌آی‌وی اثرات منفی گذاشته است».در گذشته در سال حدود ۵۰ بیمار مبتلا در مشهد شناسایی می شد اما در ۶ ماهه نخست امسال ۱۲ بیمار شناسایی شده است.

وی یا بیان اینکه نمی‌توان آمار دقیقی برای بیماران مبتلا به آچ‌آی‌وی مانند آمار مبتلایان به بیمار فشار خون و… ارائه داد تصریح کرد: این بیماری یک بیماری خاموش است و ممکن است تا مدت‌ها پنهان مانده و در آزمایش‌ها دیده نشود و تا ده سال علامتی نداشته باشد و افراد هم برای انجام تست مراجعه نکنند.

کارشناس مسئول برنامه پیشگری از اچ آی وی و هپاتیت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه اچ آی وی/ایدز(HIV/AIDS) یکی از بیماریهای ویروسی واگیردار است افزود: ویروس اچ آی وی( HIV) قدرت دفاع بدن را در مقابل بیماریها و عفونتها کم می کند . با توجه به اینکه این بیماری هنوز واکسن و دارویی جهت پیشگیری و درمان قطعی ندارد آگاه کردن کلیه اقشار مردم از چگونگی انتقال و پیشگیری از آن بسیار اهمیت دارد وبا توجه به اینکه یکی از راههای انتقال مهم راه خونی می باشد افزایش آگاهی و اطلاع رسانی از ماهیت بیماری بسیار مهم است.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments