۱۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۷

تلاش برای به حداقل رساندن مصرف مسکن

محققان بیمارستان کک (Keck) وابسته به دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، در تلاش‌اند مصرف مسکن را به حداقل برسانند و روش‌های دیگری برای درمان درد به‌کار برند.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، اپیدمی مصرف مسکن، سال‌هاست افراد بسیاری را به کام مرگ می‌فرستد. فقط در سال ۲۰۱۷، مصرف بیش از حد مسکن، بیش از ۴۷ هزار نفر را به کشتن داده است. همچنین ۱۰هزار نفر دیگر بر اثر استفاده از این داروها هنگام رانندگی دچار سانحه شده‌ و جان خود را از دست داده‌اند.

بنابر تخمین وزارت بهداشت و خدمات انسانی آمریکا، ۸۰ درصد مردم مصرف مسکن را با تجویز پزشک شروع می‌کنند تا از دردهایشان بکاهند. بررسی‌ها نشان می‌دهد ۱۲ تا ۲۹ درصد این بیماران، بیش از حد لازم از مسکن استفاده می‌کنند و ۸ تا ۱۲ درصد از آنها هم به اختلال مصرف مسکن مبتلا می‌شوند.

مدتی است که بیشتر بیمارستان‌ها برای به حداقل رساندن مسکن پس از عمل جراحی، گام‌هایی برداشته‌اند و روش‌های دیگری برای کنترل درد به‌کار می‌بندند. بررسی‌ها نشان داده است که با روش‌هایی غیر از مصرف مسکن هم می‌توان از درد‌های پس از عمل جراحی کاست و در عین حال از مشکلات احتمالی پس از جراحی پیشگیری کرد.

محققان بیمارستان کک وابسته به دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، برنامه‌های دیگر کنترل درد را به‌کار برده‌اند و توانسته‌اند با مصرف حداقلی مسکن، درد بیماران تحت عمل جراحی قرار گرفته را کنترل کنند. از این برنامه‌ها می‌توان به «افزایش سرعت بهبودی پس از جراحی» -ERAS- اشاره کرد. آنها در این برنامه چند روز قبل از عمل جراحی به بیماران مسکن‌های غیرمخدری می‌دهند و بدن آنها را برای جراحی آماده می‌کنند.

از روش‌های دیگر این محققان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بیماران و خانواده‌هایشان را با روش‌های کنترل درد پس از عمل جراحی کاملا آشنا می‌کنند.
  • از بیماران می‌خواهند که به مقدار فراوان مایعات و کربوهیدرات مصرف کنند.
  • هنگام جراحی از روش مسدود کردن عصب استفاده می‌کنند.
  • از بیماران می‌خواهند که یک روز پس از جراحی از رختخواب بلند شده و راه بروند.
  • برای بیماران، مسکن‌های مخدری تجویز نمی‌کنند یا تعداد بسیار کمی مسکن برای آنها در نظر می‌گیرند.

این محققان توانسته‌اند مصرف مسکن در بخش جراحی مربوط به قفسه سینه (قلب، شش و اندام‌های قرار گرفته در قفسه سینه) را تا ۵۰ درصد و جراحی‌های دستگاه ادراری و تناسلی را تا ۶۰ درصد بکاهند.

به گزارش طبنا، آنها می‌گویند با آموزش روش‌های کنترل درد به بیماران، پیش از عمل جراحی، می‌توان از درد‌های پس از عمل جراحی تا حد زیادی کاست و مصرف مسکن را به حداقل رساند.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments