Sunday 31 May 2020 | یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۵
بازدید: 165

تقلای ولیعهد سعودی برای بستن پرونده خاشقجی تا پیش از انتخابات آمریکا

یک رسانه انگلیسی اعلام کرد ولیعهد سعودی نگران این مساله است که پرونده قتل روزنامه‌نگار منتقد عربستانی از بحث‌های داغ در این کشور باشد.

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، پایگاه خبری «میدل ایست آی» انگلیس اعلام کرد که گزارش محرمانه از مرکز سیاست‌گذاری امارات وابسته به دستگاه اطلاعات ابوظبی حاکی از آن است «محمد بن‌سلمان» ولیعهد عربستان سعودی نگران است که قتل «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد موضوع بحث‌های داغ در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا باشد و لذا می‌خواهد به محاکمه مظنونان این پرونده سرعت ببخشد.

در این گزارش آمده است، بن‌سلمان مصمم است تا قبل از آغاز انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰، روند دادگاه مظنونان به قتل خاشقجی را سرعت ببخشد.

طبق گزارش مرکز سیاست‌گذاری امارات، بن‌سلمان که از سوی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا( سیا) و بازرسان ترکیه آمر اصلی قتل روزنامه‌نگار منتقد است، می‌خواهد این پرونده را در سریع‌ترین زمان ممکن ببندد.

در این گزارش آمده است: «اقدام عاقلانه ریاض این است برای بستن سریع این پرونده و محکوم کردن مسئولان آن تا قبل از آغاز انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا اقدام کند. در غیر این‌صورت، این پرونده به یکی از موضوع‌های بحث انتخابات ریاست‌جمهوری تبدیل می‌شود.»

در بحبوحه انتقادهای جامعه جهانی از ریاض به دنبال قتل جمال خاشقجی در کنسولگری سعودی در استانبول طی سال گذشته، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا به شدت از بن‌سلمان جانبداری می‌کرده است.

ترامپ همچنین درخواست سازمان ملل متحد از اداره تحقیقات فدرال آمریکا( اف‌بی‌آی) برای تحقیق در قتل خاشجقی را رد کرد و اظهار داشت که با این کار، قراردادهای فروش سلاح واشنگتن در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

ماه گذشته «اگنس کالارماد» گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور اعدام‌های فرا قضایی، گزارشی ۱۰۰ صفحه‌ای درباره پرونده تحقیق درباره قتل خاشقجی را منتشر و اعلام کرد که ولیعهد سعودی از جمله مسئولان در قتل این روزنامه‌نگار است.

کالارماد اظهار داشت، قتل خاشقجی جنایتی خارج از چارچوب قانون بود که مسئولیت آن با عربستان است.(تسنیم)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of