۰۱ آذر ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۹
نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس مطرح کرد:

تفاوت دموکرات و جمهوری خواه در روش است نه در عمل

نایب رئیس دوم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: دموکرات ها بدون سروصدا اقدامات خود را پیش می برند ولی جمهوری خواه ها با سروصدا و جنگ روانی و جوسازی، یعنی این دو در روش اجرای سیاست ها متفاوت هستند نه در عمل.

شهریار حیدری، نماینده مردم قصرشیرین، گیلانغرب و سرپل ذهاب در خانه ملت در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری سلامت؛ درباره تاثیر انتخاب بایدن در منطقه افزود: ادامه روند صلح بستگی به نوع نگاه دموکرات ها به جامعه مدنی دارد، از جمله کشور ما و سایر کشورها.

وی ادامه داد: دو رویکرد را همواره دموکرات ها و جمهوری خواه ها به جامعه جهانی داشته اند؛ جمهوری خواه ها عموما با سر و صدا مسائل و مشکلات را پیش می برند، جو سازی و جریان سازی و جنگ روانی را اینها مشخص انجام می دهند. دموکرات ها عموما بدون سر و صدا و پنهان بیشتر اموراتی را که جمهوری خواه ها با سر و صدا پیش می برند را، انجام می دهند.

حیدری اظهار کرد: تفاوتی در اصول این دو حزب وجود ندارد و از اساس یک کشوری به نام آمریکا، یک چارچوب مشخص و یک اصول ثابت دارند، نگاه آنها به جامعه بین الملل، کشورها و روابط بین الملل ثابت و تاکتیک آنها متفاوت است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: یکی با جنگ و دعوا مانند ترامپ و یکی هم مانند بایدن در سکوت کارهای خود را انجام خواهند داد که در مجموع برای ما تفاوتی ندارد. منتهی بستگی به کارکرد و نگاه رئسای جمهور دارد.

وی اضافه کرد: زمانی اوباما از دموکرات ها و دموکرات ها پایه گذار بسیاری از تحریم ها علیه جمهوری اسلامی بود ولی جمهوری خواه ها همان را با سر و صدا، درگیری، تنش و ایران هراسی و جنگ های روانی اجرا کردند. به همین دلیل هم برای ما فرقی ندارد که چه کسی رئیس جمهور آمریکا باشد.

حیدری تصریح کرد: ما باید استراتژی و راهبرد خودمان را پیش ببریم، منطق ما در برابر جهان حرمت نهادن به همه کشورها و منافع آنها بوده است. اگر نگاه به این شکل باشد می توان گفت که رابطه منطقی است ولی اگر قرار باشد با یکجانبه گری و قدرت و زورگویی برخورد شود مانند دولت ترامپ؛ نمی توان گفت رابطه منطقی و درست است.

نایب رئیس دوم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: چارچوب مشخص در این شرایط این است که جمهوری اسلامی در اهداف و برنامه های خود پیش برود منتهی اگر قرار باشد تغییری در روش و نگاه بایدن باشد اگر مثبت ارزیابی شد ما هم مثبت ارزیابی می کنیم اما در عمل و اگر هم عملکرد ترامپ با روش های دیگر باشد که به کار ما نمی آید چراکه آن را تجربه هم کردیم.

وی معتقد است: در ۴۰ سال گذشته هم دموکرات هاو هم جمهوری خواه ها را تجربه کرده ایم و چیزی به نفع جمهوری اسلامی ندیده ایم.

خبرنگار: محمدسیاح

 

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments