۱۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۲
عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس:

تغییرات قانون انتخابات ریاست جمهوری/ امکان برگزاری انتخابات الکترونیکی

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی گفت: تغییرات قانون انتخابات ریاست جمهوری انجام شده و به زودی به صحن مجلس نیز ارائه خواهد شد.

جلال رشیدی کوچی، نماینده مردم مرودشت در خانه ملت در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری سلامت؛ درباره آخرین تغییرات قانون انتخابات ریاست جمهوری افزود: اصلاح قوانین انتخابات ریاست جمهوری به اتمام رسید و بزودی به صحن خواهد آمد. در مورد اصلاح قانون انتخابات شوراها هم چند جلسه ای در کمیسیون در باره آن صحبت شده و هنوز هم در دستور کار و بررسی است.

وی در واکنش به این موضوع که در حال حاضر برای انتخابات ریاست جمهوری کشور حدود ۵۰ نفری اعلام آمادگی کرده اند، توضیح داد: اگر افراد براساس قانونی که ما نوشتیم شرایط حضور در انتخابات را داشته باشند می توانند کاندیدا شوند. براساس قانونی که در کمیسیون مصوب شده حداقل سن کاندیدای ریاست جمهوری باید ۴۵ و حداکثر ۷۰ سال باشد، داشتن هشت سال سابقه کار اجرایی در سطح وزارتخانه یا استانداری، دارا بودن مدرک فوق لیسانس و دکتری و … از دیگر شروط کاندیداتوری ریاست جمهوری است.

رشیدی کوچی اضافه کرد: همچنین در این قانون تعریف رجل سیاسی هم تغییر کرده است و به نظر می رسد با این تغییرات ورودی ثبت نامی به ریاست جمهوری به شدت کاهش خواهد یافت و افرادی اقدام به ثبت نام خواهند کرد که شناخته شده هستند.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی گفت: این اقدام کار را راحت تر می کند یعنی شاهد این نیستیم که افرادی برای به سخره گرفتن انتخابات ریاست جمهوری برای ثبت نام اقدام کنند. امیدواریم این طرح به صورت کامل در مجلس مورد تصویب قرار بگیرد و تبدیل به یک قانون شود و به ریاست جمهوری این دوره هم برسد.

وی در پاسخ به این سوال که با وضعیت کرونا و ادامه دار بودن بیماری امکان برگزاری الکترونیکی انتخابات ریاست جمهوری وجود دارد، افزود: فکر نمی کنم، بعید می دانم که در نوع برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تغییر خاصی شکل بگیرد ولی احتمال زیاد انتخابات شوراها را به صورت الکترونیکی برگزار می کنیم.

رشیدی کوچی تصریح کرد: زیرساخت برگزاری این نوع انتخابات در خیلی از شهرهای بزرگ این امکان وجود دارد و در دوره قبل هم در شهرستان مرودشت انتخابات شوراها الکترونیکی برگزار شد. شاید در مناطق دور افتاده و روستاها این امکان نباشد که آنها هم با توجه به اینکه جمعیت محدودی دارند مشکل چندانی برای جمع کردن رای نداشته باشیم.

خبرنگار: محمدسیاح

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments