۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۴
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس:

تعطیلی کشور به اقتصاد آسیب می زند!

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: در حال حاضر اقتصاد کشور به شدت آسیب دیده و هرگونه تعطیلی می تواند آسیب های وارده را بیشتر کند به همین جهت باید راه دیگری برای مقابله با کرونا پیدا کرد.

جبار کوچکی‌نژاد، نماینده مردم رشت در خانه ملت در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری سلامت؛ با انتقاد نسبت به طرح پیشنهاد تعطیل شدن کشور برای مقابله با کرونا اظهار کرد: تعطیلی کل کشور و بویژه پایتخت که تقریباً به صورت یک مجموعه بزرگی که اثرش در کل کشور هم مشخص می شود، کار سختی است یعنی در حوزه اقتصادی و حوزه‌های مختلف اثرات سختی خواهد گذاشت.

وی ادامه داد: مخصوصا افتصاد ما که با این مشکلات اساسی مواجه شده است، این طرح می تواند به صورت یک سوم یک سوم انجام شود، یعنی برخی می توانند به صورت حضوری و برخی از طریق فضای مجازی کار را ادامه دهند. تعطیلات اصلا به نفع کشور ما نیست.

کوچکی نژاد اضافه کرد: اگر کشور در شرایط خوب اقتصادی به سر می برد باید تعطیل می شد؛ حتی اگر یک ماه هم کشور تعطیل می شد مشکلی پیش نمی آمد ولی در این شرایط اسفناک اقتصادی هرگونه تعطیلی یا شوک اقتصادی مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: ما کشوری هستیم که بحران در بحران هستیم در نتیجه هر لحظه احتمال اینکه مشکلی پیش بیاید وجود دارد. یعنی هر لحظه امکان دارد ارز بالا برود، سیب زمینی و گوجه و روغن و … افزایش قیمت پیدا کنند، به هر حال باید سیستم مدیریت انسانی باید برای کنترل این موارد وجود داشته باشد. به نظر من تعطیلات در این مقطع به مصلحت کشور نیست.

وی با انتقاد از الزام تعطیلی اصناف از ساعت ۱۸ هم اظهار کرد: من هنوز متوجه نشدم که چرا ساعت ۱۸ اصناف تعطیل می شوند! اگر قرار باشد کرونا منتقل شود که ساعت دیگر هم این اتفاق می افتد. می توان هشدار دارد تا مردم از روش خرید اینترنتی استفاده کنند، از تجمع بپرهیزند و مغازه داران را به نکات بهداشتی توجه بدهند و به جای تعطیلی ساعت ۱۸ آموزش های فرهنگی بدهند. هیچ توجیحی این اینکار ندارد.

کوچکی نژاد در پاسخ به این سوال که آیا دولت توانی برای کمک مالی به مردم و اصناف دارد؛ گفت: در شرایط اقتصادی موجود دولت توانانی برای انجام کمک مالی ندارد، کشش دولت هم بیش از این نیست چراکه از همه منابع بانک و داخل کشور استفاده کرده است به همین دلیل باید از روش های دیگری بهره ببرد.

خبرنگار: محمدسیاح

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments