۱۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۲
یک نماینده مجلس شورای اسلامی:

تعامل سران قوا به مدیریت شرایط موجود کمک می کند

یک نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: مدیریت وضعیت اقتصادی امروز کشور نیازمند همراهی و تعامل سران قوا است تا بتوان تصمیمات بزرگی را برای رفع مشکلات کشور اتخاذ کرد.

احمد دنیامالی، نماینده مردم انزلی در مجلس در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری سلامت؛ با اشاره به شرایط خاص کشور در حوزه اقتصادی ادامه داد: در شرایط حاضر طبیعتا تعامل بین رئسای قوا می تواند به مدیریت شرایط موجود کمک کند.

وی ادامه داد: برای دور زدن تحریم ها و ایجاد شرایط جدید با کشورهایی که با آنها مراوده داریم، تهاتر کالا به کالا، کالا در برابر نفت یا ایجاد سندیکا شامل چند صد شرکت خوشنام و حرفه ای برای کمک در این شرایط است تا بتوانیم بحران را مدیریت کنیم و هم اینکه امین برای کارهایی باشند که قرار است انجام دهیم.

دنیامالی تصریح کرد: برآیند کار این است که اگر در شرایط عادی باشیم به هیچ وجه مبادله کالا به کالا یا کلا در برابر نفت توصیه نمی شود ولی وقتی ما شرایط خاص داریم و با توجه به اینکه با ۱۴ تا ۱۵ کشور به صورت مستقیم با مرز دریایی می توانیم مراوده داشته باشیم طبیعتا می تواند بخشی از نیازهای کشور را تامین کند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ادامه داد: عمده کشورهایی که می خواهیم با آنها مراوده داشته باشیم باید شرایط مناسبی داشته باشند؛ طبیعتا کشورهایی که متخاصم است یا کشورهایی که علیه ما اقدام می کنند جزو کشورهای مورد مراوده ما نیستند.

وی تاکید کرد: ما تا حدودی با اماراتی ها علی رغم مواضع غیرحرفه ای که در مقابل ایران داشتند کار می کنیم ولی برای اولویت کشورهای دوست هستند.

دنیامالی در پاسخ به این سوال که آیا این مراودات می تواند تغییراتی جدی در حوزه اقتصادی ایجاد کند؛ اظهار کرد: ما کشور بزرگی هستیم و ظرفیت های خوبی داریم و یکی از مشکلاتی که روی آن بحث داریم این است که در تامین کالاهای اساسی و واردات مشکلی نداریم. بحث اصلی توزیع نامناسب است. مابرای نهاده های دامی ارز ۴۲۰۰ تومانی داده ایم ولی آنچه دست مردم می رسد مرغ ۳۰ هزار تومانی است!

نماینده مردم انزلی ادامه داد: این مشکلی است که در شبکه توزیع وجود دارد و نظام دلالی و واسطه گری که در این میان قرار گرفته و سودهای بادآورده ای را صاحب می شوند مورد بحث ما هستند. بنابراین در حوزه هم باید مکانیزمی طراحی شود.

خبرنگار: محمدسیاح

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments