۱۶ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۸

تضمین سلامت مغز با ورزش‌های نسبتا سخت

بنا بر بررسی‌های محققان آلمانی، ورزش و افزایش دریافت اکسیژن در بدن می‌تواند از کاهش ماده خاکستری مغز پیشگیری کند.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از دیلی‌میل، ورزش منظم می‌تواند از صدمات مغزی محافظت کند و آن را در پیری هم سالم نگهدارد.

محققان آلمانی در بررسی‌های خود روی صدها داوطلب با متوسط سن ۵۲ سال دریافتند، ورزش‌هایی چون دوچرخه‌سواری می‌توانند جلوی کاهش ماده خاکستری مغز را بگیرند. البته آنها می‌گویند، هر نوع فعالیت فیزیکی که بتواند ضربان قلب را افزایش دهد، از ماده خاکستری مغز مراقبت می‌کند.

کاهش ماده خاکستری مغز با افزایش سن، فرد را دچار انواع مشکلات شناختی مانند کاهش حافظه و ایجاد مشکل در مهارت‌‌های حل مساله می‌کند. زیرا سرخرگ‌ها در این وضعیت نمی‌توانند به اندازه کافی خون حاوی اکسیژن به مغز ارسال کنند.

این محققان می‌گویند ورزش‌های نسبتا پرتحرکی مانند دوچرخه‌سواری، دویدن، شنا و همچنین تنیس می‌توانند دریافت اکسیژن را افزایش دهند. آنها توصیه می‌کنند برای سالم نگهداشتن مغز باید حداقل هفته‌ای دو ساعت و نیم ورزش کرد.

محققان مرکز بیماری‌های عصب‌شناختی در بن آلمان، ۲۰۱۳ داوطلب را بین سال‌های ۱۹۹۷ و ۲۰۱۲ بررسی کردند. آنها مقدار آمادگی قلبی-تنفسی این افراد را هنگام دوچرخه‌سواری، با استفاده تجهیزات تنفسی اندازه‌گیری کردند. سپس به بررسی اسکن‌های MRI گرفته‌شده از مغز آنها پرداختند.

بررسی اسکن‌های مغزی نشان داد، هر چه داوطلبان، ورزش و تحرک بیشتری داشتند مقدار ماده خاکستری مغزشان بیشتر شده بود.

ماده خاکستری مغز در ادراک حسی افراد، همچون دیدن، شنیدن، حافظه، احساسات، کلام، تصمیم‌گیری و خودفرمانی تاثیرگذار است.

بررسی‌های این محققان نشان می‌دهد، ورزش‌های هوازی می‌توانند اثر مثبتی روی سلامت ذهن و عملکرد آن بگذارند. همچنین ورزش روی افراد مسن‌تر، اثرات بسیار خوبی از خود به جا می‌گذارد. فعالیت ورزشی و آمادگی جسمانی، عملکرد رگ‌های خونی مغز را افزایش می‌دهد.

بنا به گفته محققان هر یک ساعت فعالیت ورزشی بیشتر در هفته می‌تواند مغز را ۱,۱ سال جوان‌تر نگهدارد. در ضمن هنگام ورزش هورمون آیریسین (Irisin) در بدن ترشح می‌شود که از مغز در برابر بیماری آلزایمر محافظت می‌کند.

آیریسین نوعی پروتئین پیام‌رسان است که در بافت‌های ماهیچه‌ای تولید می‌شود و در جریان خون بدن به گردش درمی‌آید. این هورمون در بیماران مبتلا به آلزایمر در مقایسه با افراد سالم بسیار کمتر بوده است.

به گزارش طبنا، محققان می‌گویند، برای دوری از بیماری‌های زوال عقل و کاهش عملکرد مغز، ورزش را به بخش جدانشدنی زندگی‌تان تبدیل کنید.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments