۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۷

تضعیف آمریکا و میل امارات برای برقراری ارتباط بیشتر با ایران

میدل ایست آی درگزارشی به تغییرمواضع امارات در قبال ایران پس از شیوع کرونا پرداخت: به نظرمی‌رسد مقام‌های اماراتی درحال کاهش وابستگی گسترده خود به آمریکا هستند، زیرا متوجه تضعیف آمریکا در منطقه شده‌اند.

به گزارش گروه سیاسی طبنا(خبرگزاری سلامت)، تلاش‌های امارات برای ارسال کمک‌های درمانی و تجهیزات پزشکی به ایران در جریان شیوع بیماری کووید-۱۹، تعجب زیادی را برانگیخت، آن‌هم در صورتی که تا همین چند ماه پیش لحن امارات علیه تهران بسیار خصمانه و تهدیدآمیز بود.

پس از حملات سپتامبر گذشته، دو سایت شرکت نفتی آرامکو عربستان هدف قرار گرفت و غربی‌ها و کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس، ایران را مقصر آن می‌دانستند، اما واشنگتن واکنشی نشان نداد، گویا امارات اکنون متوجه شده که آمریکا متحد قابل اطمینانی نیست.

تضعیف آمریکا و میل امارات برای برقراری ارتباط بیشتر با ایران

تضعیف آمریکا و میل امارات برای برقراری ارتباط بیشتر با ایران

طی یک سال اخیر، استراتژی ابوظبی در قبال ایران به‌طور چشمگیری تغییر کرده است؛ به نظر می‌رسد مقام‌های اماراتی در حال کاهش وابستگی گسترده خود به آمریکا هستند، زیرا متوجه تضعیف آمریکا در منطقه شده‌اند.

امارات در زمانی که کرونا سراسر جهان را فرا گرفته است، عملکرد خوبی را نشان داده و کمک‌های پزشکی و درمانی زیادی را به ایران ارسال کرد. هم چنین امارات امیدوار است تا بتواند بحران ویروس کووید-۱۹ را تبدیل به فرصتی برای خود در حرکت روی نردبان قدرت در جهانی پس از کاهش  قدرت  آمریکا کند.

امارات که روابطش را با روسیه و چین گسترش داده است، حالا حمایتش از ایران در جریان بحران کرونا نیز بخشی از برنامه‌اش برای چرخش مواضع و حرکت به سمت ایران است.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x