۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۲
دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس:

برنامه های مسکن دولت عملا شکست خورده است!

دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: یکی از عمده مشکلات مردم در استفاده از تسهیلات مسکن تضامین وام ها است، باید این روند تسهیل شود.

سید غنی نظری خانقاه، نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس یازدهم در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری سلامت درباره وضعیت نابسامان بازار مسکن اظهار کرد: من به عنوان نماینده هنوز نتوانستم مسکن تهیه کنم و دلیل آن هم گرانی بسیار زیاد مسکن در همه سطوح شهری است.

وی ادامه داد: این اتفاق نشان می دهد برنامه های مسکن دولت عملا شکست خورده است، شفاف بگویم وقتی وزیر دولت می گوید افتخار می کنم یک مسکن مهر نساختم یا مسکن مهر مزخرف است، نتیجه آن امروز این است که سالانه با کسری ۳۰۰ هزار مسکن مواجه می شویم و انباشت این کسری موجب کم شدن عرضه بازار مسکن و افزایش تقاضا می شود.

تاکید کرد: علم اقتصاد شامل عرضه و تقاضا است، هرچه عرضه کمتر شود تقاضا بیشتر و قیمت ها افزایش می یابد. بحث مسکن ملی که اقدام ملی دولت هم هست اگر جدیت لازم را نداشته باشد، وام ها تصویب و زمین رایگان در اختیار انبوه سازان قرار نگیرد تاثیرگذار نخواهد بود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقصادی مجلس با اشاره به تصویب طرح دوفوریتی قانون اخذ مالیات از خانه های خالی، افزود: شناسایی خانه های خالی که شروع شده و اطلاعات سامانه املاک و اسکان هم قطعا به این موضوع کمک خواهد کرد و اگر اصلاح قانون ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم در مورد اخذ مالیات از دومیلیون و هفتصد هزار خالی اگر به مرحله اجرا برسد، حتما تاثیرات خوبی در بازار مسکن خواهد داشت.

وی درباره طرح های پیشنهادی دولت درباره ساخت خانه های ۲۵ متری و وام ودیعه اجاره مسکن هم اظهار کرد: بحث خانه های ۲۵ متری که کاملا منتفی است، حتی مطرح شدن آن هم توهین به شعور جامعه اسلامی است، مگر خانه های ۲۵ متری قابلیت زندگی کردن را دارد. اما در مورد اعطای وام ودیعه اجاره مسکن هم مشکل این است که دولت اعلام می کند اما شرایط اجرا مناسب نیست.

اضافه کرد: به عنوان مثال جوانی که به تازگی ازدواج کرده و اشتغال پایداری هم ندارد برای دریافت وام باید کارمند ضامن معرفی کند، الان بزرگترین مشکل مردم در استفاده از تسهیلات دولتی ضمانت آن است، ضمانت باید تسهیل شود تا افرادی که می خواهند برای وام ودیعه استفاده کنند بتوانند آن را دریافت کنند.

خبرنگار: محمدسیاح

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments