۰۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۱

تصمیم‌گیری برای کودکانی که والدینشان کرونا گرفته‌اند

سی و یک روز پس از شیوع کرونا در کشور بر اساس اعلام وزارت بهداشت ۱۸۴۰۷ نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند که از این تعداد ۱۲۸۴ نفر فوت شده و ۵۹۷۹ نفر بهبود یافته‌اند.

به گزارش گروه بهداشت و درمان طبنا(خبرگزاری سلامت)، سی و یک روز پس از شیوع کرونا در کشور، ۱۸۴۰۷ نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند که از این تعداد ۱۲۸۴ نفر فوت شده و ۵۹۷۹ نفر بهبود یافته‌اند. به گفته سخنگوی وزارت بهداشت مطابق آخرین داده‌ها تقریبا هر ساعت ۵۰ نفر در ایران به کووید ۱۹ مبتلا می‌شوند و هر ۱۰ دقیقه یک نفر جان خود را در اثر پیامدهای ناشی از ابتلا به کرونا از دست می‌دهد.همچنین استاندار تهران تاکید کرد که عدم تردد و مسافرت غیرضروری باید توسط مردم جدی گرفته شود تا به قطع زنجیره این بیماری کمک کند او همچنین از بستری  ۳۵۰۰ بیمار در بیمارستان‌های دولتی و ۴۰۰ بیمار در بیمارستان بقیه الله خبر داد که از این تعداد ۶۰۰ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.فرماندار تهران نیز با اعلام  ارائه خدمات درمانی به اتباع غیرمجاز گفته است؛ اتباع خارجی غیرمجاز هم مانند افراد ایرانی می‌مانند و می‌توانند در خانه مانده و خودشان را قرنطینه کنند، اما چنانچه بیماری شان شدت گرفت، برای مراجعه به بیمارستان و مرکز درمانی مشکلی ندارند و به همه خدمات ارائه می‌شود بدون اینکه از فرد سوال شود که به صورت مجاز در کشور حضور دارد و یا غیرمجاز.

«نامین شاهرخی» رییس کمیته پیشگیری از بیماری‌های واگیردار بهزیستی استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره پذیرش کودکان بی سرپرست در شرایط خاص توسط سازمان بهزیستی گفت: درست است که منع پذیرش در مراکز بهزیستی به دلیل جلوگیری از شیوع کرونا لحاظ شده است، اما ما موارد خاص و استثناء را نیز لحاظ کرده ایم. در موارد خاص به طور مثال به دستور قاضی و یا در زمانی که مددکار احساس کند که کودک بی سرپرست بوده و باید در مرکز ما نگهداری شود، اینگونه نیست که به هیچ وجه پذیرش نداشته باشیم و در موارد خاص یعنی با نظر مددکاران یا دستور قاضی پذیرش کودکان انجام می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که تکلیف کودکی که والدینش به بیماری کرونا مبتلا شده و در بیمارستان بستری هستند و کسی سرپرستی او را قبول نکند، چیست؟ گفت: طبق دستورالعمل و بخشنامه‌های ابلاغ شده ما در تمامی‌مراکز بخش قرنطینه ایجاد کرده ایم و اگر کودکی به دلیل ابتلای والدینش به کرونا مدتی بدون سرپرست باشد با توجه به اینکه ممکن است این کودک در دوره نهفتگی باشد، چنانچه این کودک به ما ارجاع داده شود ما این کودک را در قسمت قرنطینه یکی از مراکزمان نگاه می‌داریم تا ۱۴ روز به اتمام برسد.

رییس کمیته پیشگیری از بیماری‌های واگیردار بهزیستی استان تهران ادامه داد: چنانچه بعد از ۱۴ روز والدین کودک بهبودیافته و یا اقوامی‌از کودک برای تحویل کودک به بهزیستی مراجعه کنند ما کودک را تحویل می‌دهیم، در غیر اینصورت بعد از سپری شدن دوره قرنطینه این کودک وارد مرکز و در کنار دیگر کودکان قرار می‌گیرد.

شاهرخی خاطرنشان کرد: در هیچ یک از مراکز شبه خانواده و مراکز نگهداری کودکان کار تاکنون موردی از ابتلا به کرونا گزارش نشده است.

وی درباره اجرای طرح آموزش پیشگیری از ابتلای کرونا به کودکان کار و خیابان گفت: ما کمپینی برای جمع آوری کودکان کار داشتیم و همچنین توانمندسازی و پشتیبانی از خانواده‌های این کودکان که متاسفانه به دلیل شیوع بیماری کرونا این طرح متوقف شد، اما در راستای کاهش شیوع بیماری کرونا اقداماتی را انجام دادیم.

رییس کمیته پیشگیری از بیماری‌های واگیر دار بهزیستی استان تهران با بیان اینکه کودکان کار و خیابان شامل دو بخش کودکان کار و کودکان زباله گرد هستند، تصریح کرد: شهرداری در بخش کودکان زباله گرد دستورالعملهایی را برای پیمانکاران در خصوص ممنوعیت بکارگیری کودکان برای زباله گردی صادر کرد. در بخش کودکان کار نیز ما با توجه به اینکه بحث جمع آوری ملغی شده بود، در راستای کاهش شیوع در بین این کودکان اقداماتی را انجام دهیم و خوشبختانه با بودجه ای که از سوی بنیاد مستضعفان در اختیار بهزیستی قرار گرفت توانستیم اقلام بهداشتی تهیه کرده و به صورت گسترده توسط سازمان‌های مردم نهاد در بین کودکان کار توزیع کنیم، اما از آنجا که گستره کار در استان تهران بسیار بالاست از ظرفیت اورژانس اجتماعی نیز در تهران برای این منظور بهره گرفتیم.

وی با بیان اینکه برآورد ما از کودکان کار در تهران بین ۲ هزار تا ۲۵۰۰ نفر است، البته با توجه به شرایط آب و هوا این تعداد متغیر است، ادامه داد: طرح توزیع اقلام بهداشتی، آموزش و آگاه سازی خانواده‌های این کودکان در حال حاضر توسط اورژانس اجتماعی و سازمان‌های مردم نهاد در حال انجام است و خوشخبتانه این طرح از سوی خانواده‌های این کودکان نیز مورد استقبال واقع شد. همچنین با توجه به اینکه ما برای این کودکان یک بسته بهداشتی در نظر گرفته بودیم، برای جلوگیری از هر نوع سوء استفاده و فروش این بسته‌ها در سرچهارراهها توسط دستفروشان مقرر شد، این اقلام بهداشتی در بسته‌های کوچک آماده شده و در چندین مرحله بین کودکان توزیع کنیم. این طرح تا انتهای بیماری کرونا به صورت دوره ای ادامه خواهد داشت.

«سید مالک حسینی» سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران درباره آخرین وضعیت گرمخانه‌های پایتخت پس از شیوع کرونا با اشاره به اینکه هنوز موردی از ابتلا به کرونا در گرمخانه‌های پایتخت ثبت نشده است، گفت: فشار بر روی گرمخانه‌ها در حال افزایش است و تمرکز ما اکنون بر روی نگه داشتن افراد در گرمخانه‌ها است تا کمتر در سطح شهر باشند. در تلاش هستیم که نه به عنوان قرنطینه اجباری بلکه با رفع مایحتاج و نیازمندی‌هایشان، افراد را در گرمخانه‌ها نگه داریم.

او ادامه داد: برای این منظور به صورت مشاوره ای با آنها وارد گفتگو شدیم و درخواست می‌کنیم، نیازهای خود را برای ما اعلام کنند تا برای آنها تامین کنیم و تا جایی که امکان دارد، افراد در گرمخانه‌ها بمانند.

حسینی با بیان اینکه هنوز مشکل مجوز متادون تراپی وجود دارد، گفت: به ما مجوز متادون تراپی در گرمخانه‌ها را نداده اند و اگر این مشکل حل شود، اطمینان خاطر داریم که می‌توانیم مراجعه کنندگان به گرمخانه‌ها را در محل نگه داریم.

سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران در ادامه گفت: به صورت پایلوت مشاوره را در گرمخانه بانوان منطقه ۲۲ اجرا کردیم و پاسخ خوبی گرفتیم و همکاران من همزمان در تلاش هستند که در سایر گرمخانه‌ها نیز انجام شود و تا چند روز آینده بتوانیم در عمده گرمخانه‌ها این مشاوره‌ها را اجرائی و نیازهای افراد به غیر از مواد مخدر را تامین کنیم تا کمتر از گرمخانه‌ها خارج شوند.

حسینی با اشاره به اینکه محدودیت‌های تردد به دلیل شیوع کرونا ایجاد شده است، گفت: براساس روال هیچ محدودیتی برای ورود و خروج به گرمخانه‌ها وجود ندارد و هر کسی در هر ساعتی می‌توانست در گرمخانه‌ها رفت و آمد داشته باشد، اما این محدودیت‌ها برای کسانی که به صورت ثابت در گرمخانه‌ها هستند، اجرایی می‌شود. در حدود ۶۰ درصد از مراجعان به گرمخانه‌های پایتخت ثابت هستند و محدودیت‌هایی را برای کسانی که به صورت ثابت در گرمخانه‌ها حضور دارند  در نظر گرفته ایم و مقرراتی در خروج و پذیرش تعیین شده است که در طول روز بسته به نوع گرمخانه حداکثر ۲ تا ۳ بار می‌توانند تردد داشته باشند.

او درباره کسانی که برای اولین بار به گرمخانه‌ها مراجعه می‌کنند، گفت: برای این افراد محدودیت ساعت نداریم و در هر زمانی پذیرش می‌شوند. این طرح در گرمخانه منطقه ۲۲ اجرائی شده و انشالله در سایر گرمخانه‌ها نیز اجرائی خواهد شد.

حسینی در خصوص ظرفیت گرمخانه‌های پایتخت پس از شیوع کرونا با اشاره به افزایش حدود ۴۰ درصدی ورود به گرمخانه‌ها گفت: با این وضعیت و با توجه به مراجعه افراد از مراکز ماده ۱۶ به گرمخانه‌ها، چند مرکز بهاران را مهیا کرده ایم و در صورت لزوم از این مراکز برای نگهداری افراد استفاده خواهیم کرد.

حسینی همچنین درباره بازدید نماینده سازمان بهداشت جهانی از گرمخانه‌های پایتخت گفت: آنقدری خدمات رسانی ما برای آنها تعجب برانگیز بود که از من سوال پرسیدند آیا واقعا همیشه این خدمات را ارئه می‌دهید؟ مراقبت‌های اجرائی در گرمخانه‌ها و تولید ماسک در گرمخانه‌ها برای او به شدت جالب بود و مورد تحسین ایشان قرار گرفت و از ما درخواست کرد نیازهای خود را به آنها اعلام کنیم.

او ادامه داد: به دنبال آن هستیم که در مرکز خاورشهر که افراد خاص در آن حضور دارند یک اتاق قرنطینه فعال کنیم و یک سیستم قرنطینه کامل در آنجا راه اندازی شود و با توجه به شرایط تحریم و محدودیت‌هایی که کشور با ورود کرونا با آن روبرو است، از نماینده سازمان جهانی بهداشت درخواست کردیم در راه اندازی این اتاق قرنظینه کمک کنند.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of