۲۳ دی ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۰
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 مجلس:

تصمیمی که می گیریم، تاثیر بهتری در زندگی مردم خواهد داشت

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 مجلس گفت: یکی از اهداف کمیسیون تلفیق تک نرخی شدن ارز است تا هم از فسادها و رانت های ایجاد شده جلوگیری کند و هم با رساندن یارانه ها به دست مصرف کننده واقعی هزینه های معیشت را کاهش دهد.

رحیم زارع، نماینده مردم آباده، بوانات و خرمبید در مجلس در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری سلامت؛ درباره شبهات ارز ۱۷ هزار ۵۰۰ تومانی ترجیحی اظهار کرد: ما نرخ جدیدی مشخص نکرده ایم و یکی از نرخ هایی که دولت ارائه داده یعنی ۴۲۰۰، ۱۱۵۰۰ و سامانه نیما را انتخاب و مباحث درآمدی دولت را براساس ۱۷ هزار ۵۰۰ تومان محاسبه کرده ایم.

وی با بیان اینکه در گمرک تنها یک نرخ می توان داد، ادامه داد: گمرک اعلام کرده که ۱.۳ میلیارد دلار گوشی وارد شده است؛ آیا باید حقوق ورودی گوشی با ارز ۴۲۰۰ تومانی باشد؟ این موضوع درآمدهای دولت را کاهش می دهد.

زارع اضافه کرد: سیاست های ما در بودجه ارز تک نرخی است و دلیل هم داریم، چراکه ارز تک نرخی فساد کمتری دارد و رانتی که از آن حاصل می شود از بین می رود. تفاوت بین ارز ۴۲۰۰ با ۱۷۵۰۰ یا ۲۵۰۰۰ تومان چیزی حدود بیش از ۱۰۵ هزار میلیارد تومان رانت است!

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ مجلس گفت: سوال من این است کالاهایی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد شده روی درآمد و معیشت مردم اثر گذاشته است؟ نظر ما ارز تک نرخی برای کالاها و داروها است، اما برنامه ما دادن یارانه در قالب یارانه سلامت یا معیشت است.

وی تاکید کرد: برنامه در مورد داروی بیماران خاص این است که این داروها به صورت یارانه یا سهمیه براساس نوع مصرف و تایید پزشک به دست مصرف کننده است.

زارع در پاسخ به این سوال که آیا نرخ مشخصی برای ارز ترجیحی در نظر گرفته نشده است، افزود: در درآمدها ۱۷۵۰۰ تومان در نظر گرفته شده و قطعا در مصارف هم همین نرخ محاسبه خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ مجلس در پاسخ به این پرسش که آیا این اقدام موج جدید گرانی را موجب نخواهد شد؛ گفت: لایحه دولت در حالت عادی هم ۴۰ درصد تورم داشت. البته خیلی از کسانی که ارز ۴۲۰۰ تومانی به دسشان می رسد می گویند اگر ارز نرخی شدن شود کالا را ارزان تر هم به دست مردم می رسانند. هزینه جبرانی ای که در تلفیق دیده شده برای مردم بهتر و اثر آن بیشتر است.

وی در باره سهم اقشار ضعیف در بودجه ۱۴۰۰ اظهار کرد: ما هدف هایی مانند ارز تک نرخی و کاهش هزینه های جاری دولت، افزایش معیشت مردم، ارتقاء سلامت و حمایت از تولید، مبارزه با فساد و موارد دیگری که در حوزه دفاعی، آموزشی، بازنشستگان و تملک دارایی سرمایه و طرح های عمرانی، بدهی های دولت و … مدنظر قرار دادیم.

زارع ادامه داد: در بسیاری از بخش ها، هزینه های غیرضروری و جاری دولت را کاهش خواهیم داد؛ به عنوان مثال سعی داریم براساس قانون درآمد تا سقف یک میلیون بشکه در صندوق توسعه ملی حفظ شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ مجلس با بیان اینکه مصوبه کمیسیون تلفیق قطعی نیست، اضافه کرد: ما با یک درآمد ارزی محدود نفتی مواجه هستیم که آن را برای کالاهای اساسی و حوزه سلامت هزینه خواهیم کرد. مردم نگران نباشند مصوبات تلفلیق قطعی نیست  و باید در صحن علنی مصوب شود و شورای نگهبان آن را تصویب کند، بنابراین تصمیمی که می گیریم در نهایت تاثیر بهتری در زندگی مردم خواهد داشت.

خبرنگار: محمدسیاح

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments