۰۷ تیر ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۹

تصمیمات و مصوبات جدید شورای عالی بیمه سلامت از زبان وزیر بهداشت

وزیر بهداشت گفت: امروز جلسه بسیار مهم شورا یعالی بیمه سلامت داشتیم که تصمیمات بسیار مهمی گرفته شد. یکی از مصوبات امروز این بود که باتوجه به وجود بانک شیرمادر در 11 بیمارستان کشور و توسعه آن در آینده در سایر بیمارستانها، مقرر شد بیمه ها این خدمات را برای نوزادان نارس تقبل کنند.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از وبدا، دکتر سعید نمکی در حاشیه جلسه شورای عالی بیمه سلامت که در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار داشت: نوزادان نارس که در  بخش های NICU بیمارستانها نگه داری می شوند، آنهایی که از شیر مادر تغذیه نمی شوند و از شیر خشک یا سایر شیرها استفاده می کنند و درصد قابل توجهی از آنها دچار گرفتاری های شدید روده ای می شوند و حتی جان خود را از دست می دهند، قرار شد از خدمات بانک شیر مادر و افرادی که شیر خود را به صورت رایگان هدیه می کنند استفاده کنند و هزینه آنها از سوی بیمه ها پرداخت شود و فشاری بر جیب مردم وارد نشود.
وی افزود: فرانشیز خدمات تشخیص زودرس سرطان را در بیمه تامین اجتماعی و بیمه سلامت مصوب کردیم که رایگان شود و اگر از مسیر نظام ارجاع باشد، بتوانیم همه هزینه ها را پوشش دهیم. در مورد خدمات توانبخشی به عنوان خدماتی که تا کنون تحت پوشش بیمه ها نبود، مقرر شد که در بیمه سلامت و همچنین بیمه نیروهای مسلح، تحت پوشش بیمه قرار گیرد.
وزیر بهداشت یادآور شد: تست NIPT برای تشخیص ناهنجاری های جنینی تحت پوشش بیمه ها قرار گرفت. حدود سه هزار مرگ و میر به دلیل انجام نشدن این تست پرریسک و سقط جنین در سال داریم که انجام این تست مرگ و میرها را کاهش دهد و در راستای افزایش جمعیت و نگه داشتن صحیح جنین در طول دوران بارداری، کمک کند.
دکتر نمکی خاطرنشان کرد: بستری موقت و بحث آن در اورژانس ها مطرح بود تا بحال افرادی که در اورژانس ها، بستری موقت می شدند، حدود ۷۰ درصد از هزینه های آنها را بیمه ها و ۳۰ درصد را بیماران پرداخت می کردند که امروز مصوب شد پرداخت از جیب بیماران از ۳۰ درصد در همه اورژانس ها به ۱۰ درصد تنزل پیدا کند.
وی تاکید کرد: خدمات نازایی و ناباروری در جلسه امروز مورد بحث و بررسی قرار گرفت که مقرر شد از طریق بیمه ها کل این خدمات به شکل رایگان انجام شود و پرداخت آن را بیمه ها تقبل کردند.
وزیر بهداشت تصریح کرد: برای حمایت از جامعه شریف پرستاری، آیین نامه مربوط به تعرفه خدمات پرستاری که ۱۴ سال بر زمین مانده بود و در طول چندماه گذشته، کار کارشناسی دقیقی در مورد آن انجام شده بود، به تصویب شورای عالی بیمه سلامت رسید و تعرفه تمامی خدمات پرستاری در طول این مدت با کار دقیق کارشناسی، مشخص شد و با تصویب شورای عالی بیمه سلامت برای تایید در هیات وزیران، به دولت ارسال شد که نشانی از پاسداری و قدردانی از خدمات پرستاران عزیزی است که قطعا نمی شود با هیچ عامل و انگیزه مالی، خدمات، زحمات و حماسه های آنها را جبران کرد.
دکتر نمکی افزود: امیدواریم که به عنوان انسان قدرشناسی از دولت و کارگزاران نظام و همانگونه که مقام معظم رهبری نیز دستور فرموده بودند که این بحث را به سرانجام برسانیم، توانسته باشیم انجام وظیفه کنیم.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments