Thursday 2 April 2020 | پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۱
بازدید: 47

تشویق، اصلی ترین عامل از بین رفتن ترس کودکان

یک روان شناس کودک گفت: تشویق و تقویت نقاط مثبت کودکان می‌تواند در کاهش ترس در کودکان موثر باشد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت طبنا(خبرگراری سلامت)، گاهی اوقات ترس بیمارگونه در کودکان هم والدین وهم کودکان را آزار می‌دهد‌و این مشکل باید با دارو و یا مشاوره برطرف شود. در چنین شرایطی کودک دنیا را پر از ترس و بدی تصور می‌کند و به همین دلیل مدام می‌ترسد.

علی جمشیدی روانشناس کودک در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان طبنا (خبرگزاری سلامت) در خصوص ترس القا شده در کودکان گفت: در چنین مواردی باید با مشاوره و یا دارو کودکان را درمان کرد .اما در اولین قدم باید شنونده خوبی برای شنیدن احساسات کودکان خود باشید و به کودک بیاموزید که چطور به احساسات خود گوش دهد.

وی افزود: وجود احساس ترس تا حدی ضروری و مناسب است و به ما کمک می‌کند که از خطرات دوری کنیم. برای مثال باید به کودک‌مان بیاموزیم که حتما هنگام عبور از خیابان احتیاط کرده و هر دو سمت خیابان را ببینند. به بیان دیگر باید به آنها بیاموزیم که برخی از راننده‌ها ممکن است بی دقت باشند اما هیچ گاه این را به کودک القا نکنید که ترس احساس بدی است. طوری رفتار کنید که کودک ترس را مانند چراغ زرد بداند که هشدار می‌دهد که احتیاط کنید.

این روان شناس کودک ترس را نوعی هوشمندی احساسی از طریق خودآگاهی دانسته و تاکید کرد: در واقع با احتیاط توانایی تشخیص احساسات متفاوت در وجودمان، ایجاد می‌شوند همچنین توانایی دسته‌بندی کردن آنها و آزمودن عواملی که این احساسات را ایجاد می‌کنند می‌تواند نتیجه وجود ترس در ما باشد.

جمشیدی اضافه کرد: گام بعدی آموختن نحوه کنترل احساسات است به طوری که به آنها اجازه ندهیم بی محابا و افسار گسیخته رها شده و بر افکار ما غالب شوند.

وی تاکید کرد: حرف زدن با کودکان مهمترین راهکار برای کاهش این ترس است تا هوشمندی احساسی بیشتر پیدا کند.یکی از مهمترین ترس‌هایی که کودکان از آن رنج می‌برند صحبت کردن در جمع است. قرار نیست همه در زندگی خود سخنرانان زبده ای باشند اما برای بسیاری از کودکان حتی پاسخ دادن به یک سوال در کلاس می‌تواند هراس آور باشد. اگر در این شرایط کودکتان ساکت می‌ماند و مضطرب می‌شود، این احساس ناخوشایندی است که هر چند ممکن است موقتی باشد اما کنترل آن لحظه از زندگی کودک را در اختیار می‌گیرد و تجربه‌ای تلخ برای او ایجاد می‌کند.

وی تاکید کرد: وقتی کودکتان چنین احساسی داشت هیچ وقت در مورد او الفاظ تمسخر آمیز استفاده نکنید و او را مسخره نکنید خصوصا در جلوی خواهر و برادرهای دیگر. زیرا برخی از والدین فکر می‌کنند با این روش می‌توانند کودک را تشویق به صحبت کنند اما باید گفت این کار نتیجه عکس دارد به طوری که نه تنها مقاومت کودک را برای رفع مشکلش تشدید می‌کند بلکه باعث می‌شود او از حرف زدن با شما درباره احساساتش خجالت زده شده و اجتناب کند.

این متخصص کودکان تشریح کرد: از تنبیه کردن کودک پرهیز کنید کودک با زور و تهدید شجاع نمی‌شود. این تاکتیک ممکن است در لحظه به‌کار آید اما ترس کودک را از ریشه درمان نمی‌کند و برای رفع منشا ترس در کودک موثر نیست و حس قدرت و رضایت واقعی ناشی از غلبه بر ترس را در فرزندتان هرگز ایجاد نمی‌کند.

جمشیدی با اشاره به اینکه والدین باید صبور باشند اضافه کرد: این ترس در مدت کوتاه برطرف نمی‌شود و باید برای حل ان زمان گذاشت.کودک را مدام تشویق کنید .

وی خاطر نشان کرد: یک تکنیک مفید دیگر این است که نقاط قوت و پیشرفت‌های فرزندتان را مدام مورد تحسین و تشویق قرار دهید. به او تمام ترس‌های قبلی را که با آموزش و تمرین بر آنها غلبه کرده یادآوری کنید.

این متخصص روان شناسی کودکان خاطر نشان کرد: اگر احساس کردید با وجود استفاده از روش‌های فوق، ترس بیمارگونه در کودک ادامه پیدا کرده و او را از شرکت در فعالیت‌های روزانه بازداشته با یک متخصص رواشناسی اطفال و خانواده مشورت کنید.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of