۰۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۹

تشدید کنترل وضعیت آلایندگی خودروهای سنگین

سرپرست ستاد معاینه فنی خودرو شهر تهران از تشدید کنترل وضعیت آلایندگی خودروهای سنگین در مناطق دارای شرایط بحرانی آلودگی هوا خبر داد.

به گزارش گروه اجتماعی طبنا(خبرگزاری سلامت)، حسین مقدم درباره وضعیت مراجعات به مراکز معاینه فنی شهر تهران اظهار داشت: از ابتدای سال تا پایان آبان یک میلیون و صد هزار دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی مراجعه کرده که در مقایسه با سال گذشته این درصد از مراجعات کاهش اندکی داشته است.

وی بیان داشت: براساس آمار ۶۲ درصد از خودروها در مراجعه اول موفق به اخذ معاینه فنی و ۳۸ درصد از آن ها به علت نقص فنی در مراجعات بعدی معاینه فنی دریافت کرده‌اند.در آبان میزان مراجعات کل ۱۴۳ هزار دستگاه خودرو بوده و آلایندگی گازهای خروجی ۲۱ هزار دستگاه خودرو شناسایی و رفع ایراد شده است.

وی در خصوص فعالیت اکیپ های تست کنارجاده ای با مشارکت پلیس راهور افزود: در حال حاضر با عنایت به تشدید آلودگی هوا اکیپ های تست کنار جاده ای در مناطقی که دارای آلودگی بیشتری است مستقر شده است. براساس آمار ازابتدای سال تاکنون ۱۵۰۴ دستگاه خودرو مورد ارزیابی قرار گرفته که ۸۹       درصد دارای معاینه فنی و  ۱۱ درصد فاقد معاینه فنی بوده اند. همچنین پس از آزمون مجدد آلایندگی همه خودروها   ۲۲ درصد در آزمون آلایندگی مردود شده اند.

ستاد معاینه فنی خودروهای تهران ادامه داد: امسال در این طرح که باهدف پایش مضاعف وضعیت آلایندگی خودروهای سنگین در سطح شهر با مشارکت پلیس از ابتدای شروع مرحله دوم طرح کاهش انجام می گردد، معاینه فنی  ۲۵۳ دستگاه خودرو ابطال و جهت  ۴۰۴ دستگاه خودرو به علت نداشتن معاینه فنی و یا دودزا بودن توسط پلیس جریمه صادر شده است. مطالعات انجام شده نشان می دهد درصد بالایی از ذرات ریز معلق کمتر از ۲.۵ میکرون مربوط به آلایندگی خودروهای سنگین دیزل است.

وی در خصوص سن معافیت از معاینه فنی اظهار داشت: بیشتر تماس شهروندان با سامانه پاسخگو این ستاد ۹۶۰۰۶۰۰۰ مربوط به سن خودروهای مشمول معاینه فنی است.

وی بیان داشت: در حال حاضر سن معافیت خودروهای نو از معاینه فنی طبق قانون هوای پاک مجلس محترم شورای اسلامی ۴ سال است .بر همین اساس با لحاظ سال و ماه تولید،خودروهای تولید داخل ۱۳۹۳ و ماقبل و خودروهای وارداتی ۲۰۱۴ و ماقبل و خودروهای عمومی ۱۳۹۶ و ماقبل مشمول معاینه فنی می باشند واین خودروها درصورت نداشتن معاینه فنی و تردد در شهر روزانه مبلغ ۵۰ هزار تومان به صورت مکانیزه توسط دوربین جریمه خواهند شد.

مقدم در خصوص نحوه اطلاع از ساعت کاری مراکز و آخرین موقعیت استقرار واحدهای سیار معاینه فنی گفت: شهروندان می توانند جهت اطلاع از آخرین وضعیت کاری و آدرس مراکز، مدت انتظار و طول صف در مراکز، استفاده از سامانه نوبت دهی آنلاین جهت مراجعه با تعیین وقت قبلی و آخرین اخبار و اطلاعیه های این مجموعه به سایت رسمی ستاد معاینه فنی خودروهای تهران inspection.tehran.ir مراجعه کنند.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments