۰۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۰

تشخیص سریع و به‌موقع برخی از بیماری‌های خطرناک

محققان دانشگاه لیورپول و ایمپریال کالج‌لندن در بریتانیا، نوعی آزمایش ایجاد کرده‌اند که به وسیله آن می‌توان برخی از بیماری‌های خطرناک مانند گندخونی و مننژیت را به سرعت تشخیص داد.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری طبنا) از مدیکال‌اکسپرس، محققان بریتانیایی با استفاده از نوعی آزمایش که از امضای ژنی هر فرد استفاده می‌کند، توانستند برخی از بیماری‌های خطرناک را به سرعت تشخیص دهند.

این آزمایش می‌تواند زمان تشخیص بیماری‌های خطرناک بسیاری مانند گندخونی، مننژیت، سل، ذات‌الریه، التهاب، بیماری کاوازاکی، بیماری‌های ایمنی بدن و عفونت‌های باکتریایی و ویروسی را به کمتر از ۲ ساعت برساند.

محققان دانشگاه لیورپول و ایمپریال کالج‌لندن که برای این کشف خود موفق به دریافت مهم‌ترین جایزه اروپایی به ارزش ۲۲,۵ یورو شدند، این آزمایش را با استفاده از امضای ژنی انجام دادند.

در انجام این پروژه به نام «تشخیص و مدیریت بیماری‌های تب‌خیز با استفاده از تشخیص امضای مولکولی فردی RNA» با نام اختصاری DIAMONDS، محققانی از ۱۶ کشور اروپایی و آسیایی و البته استرالیا شرکت داشتند.

تشخیص‌های فعلی بیماری‌های عفونی و التهابی مرحله به مرحله انجام می‌شوند و شامل آزمایش‌های خون مختلف و اسکن‌های متعددی است که فرایند تشخیص را کند می‌کنند و معمولا موجب تاخیر در درمان مناسب و سریع بیمار مبتلا می‌شوند.

این محققان می‌گویند، تشخیص این بیماری‌های خطرناک به وسیله آزمایش نمونه خون و شناسایی الگوی ژن‌های بیماران، به سرعت و کاملا صحیح صورت می‌گیرد.

این گروه بین‌المللی از محققان، بانکی از «امضاهای ژنی» تشکیل دادند که در آنجا امضاهای ژنی موجود در بیماری‌های عفونی رایج و التهابی ذخیره شده و در دسترس عموم قرار گرفته است.

تشخیص بیماری‌ها با بررسی الگوهای ژنی موجود در نمونه خون هر بیمار با امضاهای تمام بیمار‌ی‌های ذخیره شده در این بانک، به سرعت انجام می‌شود.

این محققان در نظر دارند که تا دو سال آینده، بانک اطلاعاتی خود را با استفاده از امضاهای ژنی تمام بیماری‌های رایج تکمیل کنند.

در کنار بررسی و ایجاد امضاهای ژنی تشخیصی، آن دسته از اعضاء این گروه تحقیقاتی که در زمینه مهندسی و صنایع فعال هستند، نمونه‌هایی از ابزارهای تشخیصی جدید ایجاد خواهند کرد تا با استفاده از آنها بتوان با دقت بیان ژنی نمونه خون گرفته شده از بیمار را تعیین کرد. در واقع این کار با اندازه‌گیری تعداد مولکول‌های RNA تشکیل‌دهنده یک ژن انجام می‌شود.

این محققان روش تشخیصی جدید خود را تشخیص امضای مولکولی شخصی‌شده (PMSD) نامیده‌اند.

به گزارش طبنا، محققان امیدوارند بتوانند به‌زودی این آزمایش جدید خون را که بیماری‌های خطرناک را با بالاترین سرعت و دقت و البته کم‌هزینه‌تر از آزمایش‌های فعلی تشخیص می‌دهد، در اختیار جامعه پزشکان قرار دهند.

مترجم:‌ نادیا زکالوند

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x