۰۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۷

تشخیص زودهنگام شیوع بیماری ویروسی با استفاده از هوش مصنوعی

دانشمندان کانادایی با استفاده از نوعی هوش مصنوعی و پردازش زبان طبیعی، روشی برای تشخیص زودهنگام شیوع بیماری‌های ویروسی پیدا کرده‌اند.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، در این روزها که دنیا خود را برای مقابله با بیماری ویروسی کرونا آماده می‌کند، دانشمندان به دنبال روش‌های بهتری برای تشخیص شیوع این نوع بیماری‌ها و پیشگیری از آنها هستند.

دانشمندان کانادا اخیرا استارت‌آپی به نام بلودات (BlueDot) راه‌اندازی کرده‌اند که با استفاده از هوش مصنوعی و پردازش زبان طبیعی می‌تواند شیوع این بیماری‌ها را تشخیص دهد. در واقع این استارت‌آپ، توانست شیوع بیماری‌ویروسی کرونا را زودتر از همه‌گیرشدنش شناسایی کند.

بیماری ویروسی کرونا پیش از اینکه شیوع آن اعلام شود، تعداد بسیاری از اهالی شهر ووهان را مبتلا کرده بود. به نظر می‌رسد، این ویروس از حیواناتی که در بازارهای غذایی به فروش می‌رسند، به انسان منتقل شده باشد.

مقامات چین برای متوقف کردن پیشرفت این بیماری، شهرهای آلوده به این ویروس را قرنطینه کرده‌اند. این کشور دو دهه قبل به دلیل اینکه نتوانسته بود شیوع بیماری سارس را کنترل کند و موجب مرگ ۷۴۰ نفر در سراسر دنیا شده بود، مورد انتقاد قرار گرفته بود.

دنیای کسب‌وکار در روزهایی که این نوع بیماری‌ها شیوع پیدا می‌کند هم صدمه می‌بیند. به همین دلیل بسیاری از دانشمندان فعال در دنیای کسب‌وکار به دنبال راه‌‌حلی برای این معضل بودند. آنها می‌خواستند بتوانند شیوع بیماری‌های ویروسی را بسیار زود و به‌موقع شناسایی کنند.

برخی از دانشمندان کانادایی با استفاده از هوش مصنوعی که می‌تواند پردازش زبان طبیعی را انجام دهد، توانستند روشی برای تشخیص زودهنگام شیوع بیماری‌های ویروسی بیابند.

این سیستم می‌تواند تمام اخبار موجود در اینترنت که در زمینه بیماری‌های انسان و حیوانات است را جستجو و تمام داده‌های مربوط به خطوط هوایی بین‌المللی را استخراج کند.

این سیستم با پردازش تمام اطلاعات به‌دست آورده، به محض مشاهده موردی مشکوک، بلافاصله افراد فعال در حوزه بیماری‌های همه‌گیرشناسی را مطلع می‌کند. این استارت‌آپ، ۳۱ دسامبر گذشته (یک هفته زودتر از اعلام خبر شیوع ویروس کرونا) به جزئیاتی در مورد شیوع نوعی بیماری مشکوک در شهر ووهان چین دست یافته و هشدار‌های لازم را داده بود.

به گزارش طبنا، محققان می‌توانند با استفاده از این سیستم، شیوع بیماری‌های ویروسی را به‌درستی پیش‌بینی کنند.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x