Wednesday 26 February 2020 | چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۰
بازدید: 78

تست شنوایی با نگاه کردن به چشم‌ها

محققان موسسه علوم اعصاب وابسته به دانشگاه اورگان در آمریکا روشی ابداع کردند تا بتوانند تست شنوایی را فقط با نگاه کردن به چشم‌ها انجام دهند.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال نیوزتودی، در تست‌های شنوایی معمولا از افراد خواسته می‌شود، به محض شنیدن صدایی خاص، دکمه‌ای را فشار دهند یا دست‌شان را بلند کنند. بدین ترتیب متخصص شنوایی‌سنجی می‌تواند وضعیت شنوایی افراد تحت آزمایش را بررسی‌ کند.

اما برخی از افراد مورد آزمایش، مانند نوزادان یا کسانی که به سکته‌های مغزی مبتلا هستند، توانایی واکنش نشان دادن به شنیدن صدا را ندارند.

اخیرا محققان موسسه علوم اعصاب دانشگاه اورگان، برای تست شنوایی روشی ابداع کردند که نیازی به واکنش مستقیم فرد آزمایش‌شونده نیست. در این تست جدید، مقدار گشاد شدن مردمک چشم فرد اندازه‌گیری می‌شود.

ایده استفاده از مردمک چشم زمانی به ذهن این محققان رسید که دیدند، مردمک چشم جغدها با تشخیص صداها باز می‌شود. آنها می‌خواستند بدانند که آیا این موضوع در انسان هم صحت دارد یا خیر.

این محققان برای بررسی این موضوع از فناوری ردیابی چشم استفاده کردند و مردمک چشم‌های ۳۱ بزرگسال، با سن متوسط ۲۴ سال را بررسی کردند.

آنها هنگام انجام دادن تست استاندارد شنوایی، برای مشاهده مردمک چشم داوطلبان از دوربین‌های تصویر‌برداری مادون قرمز استفاده کردند. همچنین این داوطلبان باید با شنیدن صداهای با فرکانس‌های به ترتیب ۱، ۲، ۴ و ۸ کیلوهرتز، دکمه‌ای را فشار می‌دادند.

هنگام انجام این تست، داوطلبان باید خیره به یک صفحه نمایش کامپیوتر هم نگاه می‌کردند. در همین زمان محققان اندازه مردمک داوطلبان را حداقل ۱ ثانیه قبل و سپس ۲ ثانیه پس از شنیدن صدا بررسی کردند.

مردمک چشم داوطلبان همزمان با واکنش فشردن دکمه، باز می‌شد. در واقع حدود ۰,۲۵ ثانیه پس از شنیدن صدا، این اتساع رخ می‌داد.

این محققان می‌گویند، گشاد شدن مردمک چشم با شنیدن هر صدا، به‌ اندازه روش فشردن دکمه در تست شنوایی، حساس و مطمئن است.

به گزارش طبنا، این محققان می‌گویند، این تحقیق آنها به وسیله محققان دیگر هم بررسی شده و همگی به این نتیجه رسیده‌اند که تست شنوایی با کمک مردمک چشم مطمئن است و می‌تواند برای افرادی که توانایی ارتباط برقرار کردن با دیگران را ندارند، مفید باشد.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of