۰۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۴

ترکیه می گوید منافع مشترک با ایالات متحده بیش از اختلاف آن‌ها است

رئیس جمهور ترکیه طیب اردوغان روز شنبه با لحن آشتی جویانه‌ای نادر گفت، منافع مشترک ترکیه و ایالات متحده بیشتر از اختلافات آن‌ها است و آنکارا خواستار همکاری بهتر با واشنگتن است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری سلامت به نقل از Reuters، رئیس جمهور ترکیه طیب اردوغان روز شنبه با لحن آشتی جویانه‌ای نادر گفت، منافع مشترک ترکیه و ایالات متحده بیشتر از اختلافات آن‌ها است و آنکارا خواستار همکاری بهتر با واشنگتن است.

روابط بین دو متحد ناتو بر سر موضوعات زیادی متشنج شده است. در ماه دسامبر، ایالات متحده ترکیه را بخاطر خرید سامانه‌های دفاعی S-400 روسی تحریم کرد، در حالی که آنکارا به دلیل حمایت آمریکا از شبه نظامیان کرد YPG در سوریه، که آن را یک سازمان تروریستی می‌داند، عصبانی شده بود.

ترکیه که گفته است خواستار بهبود روابط در زمان رئیس جمهور آمریکا جو بایدن است، واشنگتن را به پایان دادن به حمایت از YPG فراخوانده و آن را متهم کرده است که در کنار شبه نظامیانی قرار دارد که به گفته وی این ماه ۱۳ ترک را در شمال عراق اعدام کرد، در حالی که ایالات متحده از آنکارا در مورد حقوق و آزادی‌ها انتقاد کرد.

ترکیه: منافع مشترک ما با آمریکا بیش‌تر از اختلاف نظر ما است…

اردوغان در اظهارات تلویزیونی گفت: به عنوان ترکیه ما معتقدیم که منافع مشترک ما با ایالات متحده بسیار بیش‌تر از اختلاف نظر ما است و افزود آنکارا می‌خواهد از طریق چشم انداز بلند مدت بر اساس برنده شدن همکاری را تقویت کند.

ترکیه و ایالات متحده

وی با بیان اینکه روابط ترکیه و آمریکا اخیراً به طور جدی مورد آزمایش قرار گرفته است افزود: ترکیه به سهم خود به روشی که شایسته روابط مشارکت متحد و استراتژیک بین دو کشور باشد ادامه خواهد داد.

ابراهیم کالین، مشاور سیاست خارجی اردوغان در یک تماس تلفنی در این ماه به مناسبت اولین تماس رسمی از زمان آغاز به کار بایدن، به جیک سالیوان مشاور امنیت ملی ایالات متحده گفت که اختلاف S-400 نیاز به حل شدن دارد.

وزیر امور خارجه ترکیه و مولوت چاووش اوغلو و وزیر خارجه ایالات متحده آنتونی بلینکن در اولین تماس خود در مورد اختلاف S-400 و سایر اختلافات گفتگو کردند.

ترکیه شرکت حقوقی مستقر در واشنگتن Arnold & Porter را استخدام کرده است تا پس از حذف شدن از این برنامه توسط ایالات متحده بعد از S-400ها، برای پذیرش مجدد خود در برنامه جت F-35، جایی که خریدار و سازنده بود، لابی کند. ادعای واشنگتن مبنی بر تهدید سیستم‌های دفاعی برای F-35 ها توسط آنکارا رد می‌شود.

 

مترجم: سید محمد معین حبیبی پاسدار

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments