۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۲

ترکیه باید مسئولیت پیامدهای عملیات در سوریه را برعهده بگیرد

وزیر دفاع آمریکا گفت: اردوغان باید مسئولیت کامل پیامد عملیات نظامی‌در شمال سوریه از احیای احتمالی داعش، بحران رو به رشد بشردوستانه و آسیب رساندن به روابط دوجانبه میان واشنگتن و آنکارا بر عهده بگیرد.

به گزارش گروه بین‌الملل طبنا(خبرگزاری سلامت)، اسپر در بیانیه ایی تاکید کرد که با وجود مخالفت و هشدارهای مکرر از سوی ایالات متحده و جامعه بین الملل، اردوغان دستور حمله یک جانبه به شمال سوریه را صادر کرد که منجر به تلفات گسترده پناهندگان، ویرانی، ناامنی و تهدید فزاینده ای برای نیروهای نظامی‌آمریکا شده است.

وزیر دفاع آمریکا افزود: این هجوم غیرقابل قبول همچنین ماموریت چند ملیتی موفق “شکست داعش” در سوریه را تضعیف کرده و منجر به آزادی بسیاری از بازداشت شدگان خطرناک داعش شده است.

رئیس پنتاگون همچنین تأکید کرد که عملیات ترکیه، نیروهای آمریکایی در منطقه را در معرض خطر قرار گرفتن درگیری‌های گسترده تر قرار می‌دهد.

اسپر در ادامه گفت: در جهت نظرات رئیس جمهوری (ترامپ)، وزارت دفاع اقدام به عقب نشینی عمدی پرسنل ارتش آمریکا از شمال شرقی سوریه می‌کند.

آمریکا بامداد سه شنبه دو وزارتخانه دفاع و انرژی ترکیه و سه مقام ارشد دولت آنکارا را به خاطر حملات نظامی‌به شمال شرق سوریه تحریم کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد، تعرفه‌های واردات فولاد ترکیه را از ۲۵ به ۵۰ درصد خواهد رساند، علاوه بر آن، وزارت بازرگانی نیز مذاکرات تجاری ۱۰۰ میلیارد دلاری با آنکارا را متوقف خواهد کرد.

تحریم آمریکا و توقف صادرات سلاح کشورهای غربی به آنکارا، بدنبال حملات ۱۷ مهرماه  ترکیه به شمال شرق سوریه اعمال می‌شود، حملاتی که به نام “چشمه صلح” نامگذاری شده است و مقام‌های آنکارا هدف از آن را مقابله با گروه‌هایی چون حزب کارگران کردستان ترکیه (پ. ک. ک) و یگان‌های مدافع خلق (ی. پ. گ) اعلام می‌کنند. ترکیه آنان را گروه‌های تروریستی می‌داند.

دولت سوریه با محکوم کردن عملیات نظامی‌ترکیه علیه مناطق شمال شرق این کشور از آمادگی ارتش برای مقابله با هر چالشی خبر داده است.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments