۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۹

ترمیم ساقه مغز هنگام خواب به وسیله سلول‌های ایمنی

بنابر بررسی‌های محققان دانشگاه روچستر در آمریکا، وقتی ما در خواب هستیم، سلول‌های ایمنی، ارتباط‌های بین سلول‌های مغزی‌مان را دوباره سازماندهی و صدمات وارد به مغز را ترمیم می‌کنند.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، تاکنون علم نشان داده بود که وقتی خواب هستیم، اتفاق‌های مختلفی در مغزمان رخ می‌دهد. در این زمان مطالبی را که در روز یاد گرفته‌ایم و خاطرات‌مان در مغزمان تثبیت و مواد زاید از مغزمان خارج می‌شوند.

اکنون محققان مرکز پزشکی دانشگاه روچستر برای اولین بار نشان دادند که هنگام خواب، سلول‌های سیستم‌ ایمنی بدن به نام میکروگلیا، نقش مهمی در ترمیم مغز و حفظ ارتباط بین شبکه‌های عصبی مغز ایفاء می‌کنند.

بررسی‌هایی که روی موش‌های آزمایشگاهی انجام شده نشان می‌دهد، بیماری‌های نوروپلاستیسیتی مانند اختلال طیف اوتیسم، شیزوفرنی و زوال عقل، زمانی پدیدار می‌شوند که شبکه‌های عصبی مغز به درستی کار نمی‌کنند و توانایی مبارزه با عفونت را از دست داده‌اند. شبکه‌های عصبی بیمار مغز از پس ترمیم جراحت‌های مغزی ناشی از سکته یا صدمات دیگر مغزی برنمی‌آیند.

محققان دانشگاه روچستر در بررسی‌های خود متوجه شدند که آن دسته از علایمی که حالت خواب و بیداری مغزمان را تنظیم می‌کنند، در خاموش و فعال نگهداشتن سلول‌های ایمنی بدن هم دخالت دارند.

سلول‌های ایمنی میکروگلیا، اولین پاسخ‌دهندگان مغز هستند و دایما شرایط مغز و نخاع را بررسی می‌کنند و به محض مشاهده عفونت، به درمان آن می‌پردازند و سلول‌های مرده بافت‌ها را از مغز بیرون می‌کنند. این اولین بار است که محققان دریافتند، این سلول‌ها می‌توانند شبکه‌های عصبی مغز را در شرایط مناسب خود حفظ کرده و مشکلات‌شان را برطرف کنند. این کار باعث می‌شود که یادگیری، خاطرات، وضعیت شناختی و حرکات فیزیکی فرد به خطر نیفتد.

انتقال‌دهنده عصبی نوراپی‌نفرین که علایمی برای تحریک و استرس سیستم عصبی مرکزی ارسال می‌کند، وقتی خواب هستیم در پایین‌تر سطح خود قرار دارد. اما وقتی تولید این ماده شیمیایی افزایش می‌یابد، ما از خواب بیدار شده و هوشیار می‌شویم.

بررسی‌های این محققان نشان داد که انتقال‌دهنده عصبی نوراپی‌نفرین روی گیرنده خاصی –بتا۲آدرنرژیک- که در سلول‌های ایمنی میکروگلیا وجود دارد هم اثر می‌گذارد. مقدار بالای ماده شیمیایی نوراپی‌نفرین در مغز، سلول‌های ایمنی میکروگلیا را از حرکت و فعالیت بازمی‌دارد.

همچنین بررسی این محققان نشان داد، سلول‌های ایمنی میکروگلیا، به شدت به علایم ارسالی برای تنظیم عملکرد مغز حساس هستند و حالات رفتاری فرد را تنظیم می‌کنند.

به گزارش طبنا، بنابر این بررسی، بین خواب منظم و سلامت مغز ارتباط محکمی وجود دارد و باید برای پیشگیری از بیماری‌هایی مانند آلزایمر و پارکینسون به خواب کافی و مطلوب اهمیت داده شود.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments