۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۴

ترس از کرونا و مصرف دارو در بیماران تیروئیدی

فوق تخصص بیماری‌های غدد درون ریز و متابولیسم با بیان اینکه داروی بیماران تیروئیدی به خاطر ترس از کرونا تغییری پیدا نمی‌کند، گفت: داروی این بیماران نباید قطع، کم و زیاد شود.

به گزارش گروه بهداشت و درمان طبنا(خبرگزاری سلامت)، دکتر سید عادل جاهد در خصوص ارتباط بیمارهای تیروئیدی با کووید ۱۹ در پاسخ به نگرانی مطرح شده مردم یعنی ترس از کرونا و نحوه مصرف دارو در افراد در سامانه ۴۰۳۰ ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و وزارت بهداشت، گفت: اگر تیروئید تحت کنترل باشد، کرونا و تیروئید رابطه مهمی ‌نمی‌توانند با یکدیگر داشته باشند.

وی با بیان اینکه اگر تیروئید کم کار و پرکار تحت کنترل نباشد می‌تواند روی همه بیماری‌ها اثرگذار باشد، اظهار داشت: کسانی که به ویروس کووید ۱۹ مبتلا می‌شوند اگر تیروئید آنها کنترل نشود شرایط برای آنها به نسبت دیگر بیماران بدتر خواهد بود. اما اگر بیماری کنترل و فرد داروهای خود را به موقع مصرف کند جای نگرانی وجود ندارد.

فوق تخصص بیماری‌های غدد درون ریز و متابولیسم با تاکید بر اینکه داروی بیماران تیروئیدی به خاطر ترس از کرونا تغییری پیدا نمی‌کند، افزود: داروی این بیماران نباید قطع، کم و زیاد شود بلکه باید دارو را به همان میزان که پزشک برای آنها تجویز کرده، مصرف کنند.

جاهد در پاسخ به این سوال که بیماران تیروئیدی چه نکاتی را باید رعایت کنند، گفت: این افراد باید به موقع داروهای خود را مصرف کنند. همچنین بدن این افراد نباید کم آب باشد.

ترس از کرونا و مصرف دارو در بیماران تیروئیدی

وی ادامه داد: فردی که بیماری تیروئید دارد اگر به کووید ۱۹ هم مبتلا شود حتی در صورت شدید بودن بیماری و تهوع و استفراغ نباید استفاده از داروی تیروئید را متوقف کند. این بیماران باید تحت نظر پزشک معالج خود نسبت به کنترل بیماری اقدام کنند.

این فوق تخصص بیماری‌های غدد درون ریز و متابولیسم با اشاره به اینکه بیماران تیروئیدی به طور معمول باید صبح ناشتا داروی خود را مصرف کنند، تصریح کرد: تعدادی از بیماران نیز آخر شب داروی تیروئید را مصرف می‌کنند البته همه این موارد بستگی به تشخیص پزشک معالج دارد.

جاهد با بیان اینکه سوالات زیادی در خصوص مصرف داروی تیروئید و ترس از کرونا مطرح شده است، اظهار کرد: داروی تیروئید هیچ ارتباطی به وجود ویروس کرونا ندارد چراکه غده تیروئید یک هورمون است و باید به صورت صحیح درمان شود.

وی اضافه کرد: اگر ابتلا به کرونا سبب شود که مصرف دارو برای بیماران تیروئیدی سخت شود این افراد باید با مشورت با پزشک خود نسبت به مصرف دارو اقدام کنند.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments